Tarihçemiz

Screenshot_2023-01-06_172801-23589430tmdh2023.jpg

Türk Mutfağı Hareketi'nin Rehberi ve Önderi Zeki Gülyiyen’dir. Tüm engelleme girişimlerine rağmen, bu günlere gelmesi onun yüksek ideallerinin ve yine onun bizzat özel olarak yetiştirdiği oğlunun vesilesi ile olmuştur.

TMDH'nin merkezi Washington D.C.'dir. Uluslararası bir kurum olarak tamamen Türk mutfağı adına tüm dünyada uluslararası çalışmalar yürütmektedir.

TMDH, tam bağımsızdır. Kesinlikle hiçbir kurumu temsil etmez, hiçbir kuruma asla bağlanmaz. Hiç birşekilde bir kurumu veya sivil toplum kuruluşlarını temsil eden gerçek kişileri temsil etmez. Sponsorluk kabul etmez. Gelir amaçlı reklam ve bu gibi tekliflerle ilgilenmez. Hiçbir organizasyonun alt kurumu olarak görev üstlenmez.  

TMDH, lidere tam bağlı uluslararası bir mutfak hareketidir. Liderimizin aşçılık ve mutfak sanatları üzerine olan aşkı ve babasından,ailesinden, atalarından gelen yüksek idealleri üzerine tamamen Liderimiz Tolgahan Gülyiyen tarafından kurulmuş, inşa edilmiş ve oluşturulmuştur.

Hareketimiz 7 Ocak 2009 Çarşamba günü Zeki Gülyiyen’in kendi adını taşıyan iş yerinde Türk mutfağı için idealleri uğruna şehit düşmesinden sonra, Bolu-Mengen’de oğlu tarafından mezara konulup üzerine bir avuç toprak attığı esnada fikren doğmuştur.

Tüm engelleme ve tehditlere rağmen azim ve kararlılık ile bu günlere kadar gelmiş bulunmaktadır. Türk mutfağı davasını, babasından aldığı bir bayrak misali sürdüren ve babası gibi, o davanın yılmaz savunucusu olan liderimiz Tolgahan Gülyiyen hiçbir zaman hiçbir tehdide boyun eğmeden kararlılık ve azim ile bu günlere kadar bu dava için gerektiği şekilde çalışmıştır.

Böyle bir hareketin, 26 Ağustos 2009 günü Tolgahan Gülyiyen’in Türk Aşçılık sektöründe önde gelenlerinin, hatta tanınmış kişilerinin de aralarında olduğu ve temsilciliklerini yaptıkları gerçek kişi ve tüzel kişiler tarafından “piyasadan silinirsin” tehdidi sonrasında ise bir gereklilik olduğu liderimiz tarafından işte tam o gün anlaşılmıştır.

Bu tehditlerin olduğu dönemde Yunanistan'da yabancı şefler ile çalışmakta olan ve Türk mutfağına neler katabilirimin derdinde olan Tolgahan Gülyiyen’in Türk Mutfağımız adına yazdığı yazı ve makaleler sektörde geniş çevrelerce büyük takdir toplamıştır. Ancak bunu hazmedemeyen birtakım zihniyetler olmuş, önüne engeller çıkmış, yine de bunlar karşısında da kendisi hiçbir zaman boyun eğmemiştir.

Liderimiz, “Rızkımı veren ALLAH’tır” diyerek o gün hepsine gerekli cevapları dimdik durarak vermiştir. Tıpkı bugünde vermekte olduğu gibi.

İşte tüm bu şartlar altında TMDH, liderimizin yurt içi ve yurt dışındaki vaziyetlerin analizinin engellenemez bir sonucu olarak 2010 yılının ağustos ayında ise fikir olmaktan çıkmıştır.

26 Ağustos 2010 tarihinde ilk defa bir kâğıt üzerine dökülerek “TMDH (Türk Mutfağı Diriliş Hareketi)” olarak imzalanmıştır ve hareketimiz o gün liderimizin hür fikri ile doğmuştur. İşte o gün resmî kuruluş tarihimiz olarak kayda geçmiştir.

Geleceğe yazılmış bir mektupta hareketin ilan günü olarak ise 7 Ocak 2020 tarihi liderimiz tarafından belirlenmiştir.

Liderimiz Tolgahan Gülyiyen, TMDH'yi değerli babaları Zeki Gülyiyen'in manevi mirasının tamamlanmış ve vücut bulmuş hali olarak değerlendirmektelerdir. O yüzden bunu da aşağıdaki şu cümleler ile açıklamaktadırlar.

"Özellikle 10 yıl önceyi hatırladığımda, bana sektörde çok iyi tanınan bazılarının "Piyasadan silinirsin... Biz Zeki Gülyiyen'i idare ediyorduk, başka bir Zeki daha istemiyoruz." tarzında olan yaklaşımlarının yanı sıra, çeşitli başkaca tehditler de içeren ifadeleri de düşündüğümde, TMDH'nin özeti şudur:

TMDH, ZEKİ GÜLYİYEN'İN, HER ALANDA BÜTÜN FİKİRLERİNİ, DÜŞÜNCELERİNİ VE İSTİKBAL HEDEFLERİNİ TAM MANASIYLA OĞLUNA BIRAKTIĞI BİR MEKTUPLA TAMAMLANMIŞ HALİDİR.

BUNLARIDA HER ALANDA BAŞARILI MESLEKİ ÇALIŞMALARI İLE TAÇLANDIRMIŞTIR VE TAÇLANDIRMAKTADIR.

(7 Ocak 2020) BUGÜN ZEKİ GÜLYİYEN, OĞULU ARACILIĞI İLE TAMAMLANARAK PAYLAŞILMIŞ TÜM İDEALLERİNİN YANI SIRA, HALİ HAZIRDA MEVCUT OLAN ANCAK HENÜZ DAHA PAYLAŞILMAYAN DAHA BAŞKA İDEALLERİNİN HEPSİNİ HİÇBİR ŞEKİLDE  ÇIKAR BEKLEMEKSİZİN TÜM DÜNYA’YA, GENÇLERE VE TÜRK MUTFAĞINA ARMAĞAN ETMİŞTİR."

 

Arşiv Kaynak 2010 (PC üzerinden girmeniz tavsiye olunur)

Dünya Türk Mutfağı Akademisi Hakkında

 

7 Ocak 2023 Tarihinde ilgili Karar Kamuoyuna Duyurulmuştur

https://tmdh.net/kararlar-makaleler/item/623-sayi-02-konu-26-agustos-2013-tarihinde-alinmis-olan-karar.html

https://tmdh.net/kararlar-makaleler/item/download/237_82cc7e3144993e995ade797eec42f96c.html

https://tmdh.net/kararlar-makaleler/item/download/238_6fd8d73dd921034992f58b5c8a9731f7.html

 

TÜRK MUTFAĞI HAREKETİ

tmdh_logA.png

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo