Meslekte Usta Olmak

USTA OLMAK! 


USTA_OLMAK.JPG

 Buralarda usta olan kişilerle öyle kolaylıkla el bile sıkışamazsınız. Ne resim çektirmesi, ne röportaj, ne de reklam veya gazeteci. Birçoğu bunların hiçbirisini umursamaz. Buralarda ustalar sarraf gibidir. Malzemenin iyisini iyi bilirler. Ama sosyal medyada resimlerini atmaya hiç meraklı değillerdir. Tabak veya yemeklerini her yerde herkes ile paylaşmazlar. Dedim ya sarrafın kafası vardır. Buralarda öyle usta olan adamlar ofislerde gereksiz zaman da öldürmezler. Kısacası buralarda usta olmak hele bir de restoranlarda çalışmak öyle kolay değildir. Dışarıdan görüldüğü gibi hiç değildir. İddia ediyorum ve tecrübeler ile de sabittir, gelenlerin yüzde 90’ından fazlası geri gider çünkü rahat tatlı gelir. Bazı yerlerde, bazı tanıdıklarla gösteriş ve festivallerde boy göstermek ile, şişirme CV’ler ile,adamcılık yaparak bazılarının piyasada şef olması, ve güya meşhur olması çok kolay. Ama buralarda öyle bedava yok. Burada çok çalışmak var. Az uyku var. Yüksek disiplin var.

"Mutfaktaki ortam işime gelmedi. Ama ben şef olacağım..." burada yok. Mutfakta çalışmasını bilmeyen adamlara, sadece gösteriş yaparak birilerinin şişirmesi olarak belli yerlere gelmiş olanlara bizler şef veya usta demiyoruz. Şeflik öyle belli egolarla "beni usta-şef diye çağır" demek ile asla olmuyor. Bazılarının da mecbur olarak bu şekilde birilerine "ŞEF" demesi ile hiç olmuyor. Bu iş bu kadar basit değildir. Hele burada hiç basit değildir.

Buralarda Şef-Usta olunca belki biraz rahatlarsınız ama çalışma temposu, yüksek stresli mutfak ortamı, daha niceleri ve diğer durumlar asla ve asla değişmez. Sürekli bir fiziksel çalışma söz konusudur. Burada gösteriş yapan adamlara usta gözüyle dahi bakmıyorlar. Buralarda etkinlikler bizdeki gibi asla değildir. Zaten sık sık gösteriş ve kendi adlarını öne çıkartmak amaçlı asla yapılmaz. Buralarda yarışmalar ile, etkinliklerde gösteriler ile ön plana çıkamazsınız.

Buralardaki Dünyaca ünlü tanınmış şeflerin ve neredeyse bu meslekte olan herkesin özgeçmişlerinde ne madalyalara, nede etkinliklerde aldıkları görevleri gösteren yazılara asla rastlamazsınız. Buralardaki ve Dünya'daki tanınmış şefleri hiç bir zaman bir yarışma organizasyonunda jüri gibi yakalarında veya boyunlarında Mareşal gibi aksesuarlı asla göremezsiniz. Hatta böyle organizasyonlara dahi pek önem vermezler. Gösterişli aksesuarları hiç kullanmazlar. Buraların farkı çok eğer buralarda pişerseniz. İşte o zaman birçok şeyi çok daha başka açılardan görebilirsiniz. Maalesef bunlar birçoklarının işine gelmeyebilir ancak işin özü de işte bunlardan ibarettir.

WASHİNGTON D.C.

tmdh_logA.png

 

 

 

 

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo