Başkanımızın Mesajı

liderin mesaji

Biz Türk mutfağını ve onun mutfak kültürünü temsil ediyoruz. Tamamen mutfak kültürümüzü korumak ve gelecek nesillere aktarmak en önde gelen görev ve sorumluluklarımızdandır. Bu temsili ise hiçbir maddi gelire, çıkara, riya-gösteriş, makam veya mevkiye bakmaksızın yıllardır sürdürüyoruz. Ve sürdürmeye devam edeceğiz.
Biz başlı başına nitelikli ve donanımlı bir kurumuz. Sayımızdan ziyade niteliğimiz ve fikirlerimiz ile, stratejilerimiz ile ön plandayız. Biz dünyada Türk Mutfağı adına ilkleri yapacak ve istikbalde de ilkleri gerçekleştirecek olan fikir ve projelerin sahibiyiz.

Hiçbir şekilde hiçbir dernekle, federasyonlarla veya konfederasyonlar ile bunların kendi aralarındaki çıkara dayalı, kısır çatışma ve tartışmaların tarafı olmadık, olmayacağız. Bizim konumumuz ve davamız tüm bunlarında üstünde kutsal bir amaçla uzun yıllarca yoğrulmuştur. Ve tamamen kutsal bir Türk mutfağı davasını içermektedir. Ancak bu toplulukların kendi aralarındaki meselelerini, sorunlarını çok iyi biliyoruz. Maalesef, sadece ülke mutfağımıza zarar vermek dışında hiçbir katkı sağlamayan, bizleri de uluslararası alanda küçük düşürücü olan, bu konulardaki anlamsız yarış ve çekişmelerini uzun yıllardır esefle takip ediyor, Türk mutfağı adına utanarak izliyoruz. İşte bu yüzden biz dün olduğu gibi bugünde gerektiğinde her konuda fikrimizi ve duruşumuzu da belirtmekten asla çekinmeyen bir kurumuz.

Ben Türkiye'nin ve Mengen'in yetiştirdiği ender efsane şeflerden biri olan Zeki Gülyiyen’in oğlu olarak bugün gençlerimize ve insanlarımıza seslenerek şunu demek istiyorum. Ben Tolgahan Gülyiyen olarak, Aşçılık sanatı ve Türk Mutfak Kültürümüz hakkında sizlere hayatım boyunca ne yaparsam yapayım, babamdan bana Türk Mutfağı için miras bırakılmış olan bu davadan ve TMDH’den daha güzel bir eser ardımda bırakabileceğimi asla düşünmüyorum. Bu benim tüm bu mesleğe gönül vermiş ve vermek isteyen herkese, özellikle de gençlerimize bir armağanımdır. Bu bir duruştur, onurlu ve dik bir duruş. Bu bir tepkidir. Türk mutfağına karşı verilen tüm zararlara karşı, tüm faydalı olmak isteyen insanlarımıza yapılmış olan ve yapılanlara karşı...Evet bu bir harekettir. Bu bir Türk Mutfağı Diriliş Hareketidir. Bu benim kişisel duruşumdan ziyade Türk mutfağı için hepimizin ortak duruşunu, ortak bir payda da toplamayı amaçlayan bir harekettir. Çünkü biz birlikte Türk Mutfağıyız ve birlikte güçlüyüz.

Asla unutulmamalıdır ki bu Türk mutfağı Davası’dır. Bu mesleğe gönül vermiş ve vermek isteyen herkesi ilgilendiren ve onlara da bir sorumluluk yükleyen davanın adıdır. Bu dava, sahip çıkılması gereken mutfak kültürümüzün istikbalini gerçek manda düşünmeyi, korumayı ve geleceğe hak ettiği yere taşımayı kendine hiçbir çıkar olmaksızın hedef ve ilke edinmiş gerçek haklı bir davadır.

İşte bu dava, tüm bu konularda ve daha birçok başkaca konuları da ilgilendiren her konu başlığı içinde tek bir amaca hizmet edecek şekilde toplanmaktadır.

Ben Tolgahan Gülyiyen, uzun yıllar yurt içinde ve yurt dışındaki gözlemlerim ile, analizlerim ile beraber yaşadığım tüm zorluklarla yoğurduğum bu hareketimizi, duruşumuzu büyük bir onurla, gururla Türk mutfağına ve gençlerimize armağan ediyorum.

Stratejilerin ve hedeflerin geliştirildiği, vizyonların belirlendiği dolu dolu bir Türk Mutfağı davasını sahiplenmeye herkesi davet ediyorum. Herkesin şeffaf bir şekilde bilinçlenmesini, mutfak kültürüne katkı sağlamak isteyen her görüşten, herkesin özgürce kendini ifade edebilmesini öncelikli hedef ve gayemiz arasında tutmaktayım.

Saygılarım ile,

TOLGAHAN GÜLYİYEN

TMDH_4.jpeg

 

 

 

 

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo