AyyıldıZ Rehberi

                       

21A.jpg  12345.jpg  3214as.jpg  EWSD.jpg

 

 

 AyıldıZ REHBERİ

Rehberimizin A harfi Aydın Yılmaz ustamızı, Z harfi ise Rehber Şefimiz Zeki Gülyiyen ustamızı temsil etmektedir.

AyyıldıZ Rehberi 10 yıl önce Liderimiz Sayın Tolgahan Gülyiyen tarafından hayali kurularak düşünülmüş bir projedir. Liderimizin her zaman dediği gibi "Onların Paul Bocuse'u, Michelin yıldızları var ise, bizim de Ayyıldızlarımız, Zeki Gülyiyen'imiz ve Aydın Yılmaz'ımız var! Yani A'dan Z'ye en değerli ustalar bizde!..." düşüncesinin bir ürünü olarak Türk mutfağı için bizzat kendi katkıları ile hayata geçmektedir. Bu proje Amerika Birleşik Devletleri merkez alınarak planlandığı gibi ilk safhası 2020 yılında Washington D.C. bölgesinde hayata geçecektir. Daha sonra ise tüm Dünya başkentleri ve kıtalar için uygulamaya koyulacaktır.

Bu projenin tüm yasal hakları, fikir hakları bizzat sayın Tolgahan Gülyiyen'e aittir. Ancak, kendisi bu projeyi kurumumuza yani Türk mutfağına armağan etmiştirler. Tüm telif hakları ve yasal hakları Amerika Birleşik Devletlerinde Türk mutfağı için küresel çalışmalar yürüten kurumumuz adına kayıtlı olarak tüm hakları saklıdır.

 Tüm Dünya üzerindeki Türk restoranları ve Türk şeflerimiz için AyyıldıZ rehberimizi oluşturmaktayız. Bu çalışmalar titizlikle özverili adil bir yaklaşım istediğinden ötürü bu konuda bu yıl içerisinde sadece adayları değerlendirip oluşturmayı planlıyoruz. Bunu da bu yıl içerisinde bitirerek yayınlayacağız.

Bu rehberde olmaya aday gösterilecek işletmeler ve şeflerde belli standartlar aranacaktır. Farklı şartlara göre sınıflandırılacaklardır.

AYYILDIZ REHBERİNDE YER ALACAKLARDA GÖZETİLEN ŞARTLARDAN BAZILARI AŞAĞIDAKİ GİBİ OLACAKTIR.

1- Türk mutfağına olan katkıları,

2- Türk mutfağının tanıtımına ve ön plana çıkarılmasına verdikleri önem,

3- Menülerdeki isimlendirmelerin tamamen geleneksel şekilde korunması,

4- Yemeklerin hijyenik ortamlarda yüksek kaliteli üretimi,

5- Geleneksel lezzet , sunum, servis, ambiyans( geleneksel bir ortam, kültüre uygun bir atmosfer)

Tüm bu şartların yanı sıra müfettişlerimizin aradığı başka kriterlerin ve şartlarında olacağı bir puanlama sonucu en fazla 3 Ayyıldız ayyıldız.JPGayyıldız.JPGayyıldız.JPG olarak rehberimizde yer alacaklardır veya yıldız almaya aday olarak sınıflandırılarak yayınlanacaklardır.

Ayrıca Türk mutfağının tüm sınırları içerisinde yer alan,  mutfak kültür mirasımızın bulunduğu her bölgedeki tüm Akdeniz ve Ortadoğu restoranları da bu rehberimiz içerisinde yer alabilecektir.

 

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

 

tmdh_logA.png

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek