< < RESÛLULLAH’IN SOFRASI KİTABI KARŞILAŞTIRMALI RAPORU - Türk Mutfağı Hareketi
RESÛLULLAH’IN SOFRASI KİTABI KARŞILAŞTIRMALI RAPORU

İNFO: For English Please Click Here

PDF FORMAT İÇİN LÜTFEN EN ALTA GİDİNİZ

Dosya Numarası:0017

Rapor No: 1071-1453-26-30-2022-D17

Yayınlanma Tarihi: 10 HAZİRAN 2022

KONU: RESÛLULLAH’IN SOFRASI KİTABI KARŞILAŞTIRMALI RAPORU - THE WORLD İSLAMİC CUISINE HERITAGE LIST

YAYIMLAYAN: WTCA-DÜNYA TÜRK MUTFAĞI AKADEMİSİ

Çalışma ve Eser Sahibi: WTCA(Dünya Türk Mutfağı Akademisi) - TMDH(Türk Mutfağı Diriliş Hareketi) - ( www.worldturkishcuisine.com)

Arşiv Haber Bağlantısı: Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

Ek Bilgi: Raporun Tamamına Erişmek İçin Lütfen Aşağıdaki Ek Dosyalar Bölümünden İlgili Dosya Üzerine Tıklayınız

Yasal Uyarı: Eser sahibinin izini olmaksızın sitemiz üzerindeki tüm içeriklerin tamamının veya bir kısmının kötü niyetli kişilerce herhangi bir şekilde çıkar elde etme amaçlı olarak kullanımı uluslararası yasalar çerçevesinde suç teşkil etmektedir. Sitemizde yer alan tüm içeriklerin ve projelerin yasal telif hakları ilgili kanunlar çerçevesinde kurumumuza aittir. Yasalar çerçevesinde yüz kızartıcı suçlar arasında bulunan fikir ve sanat eseri hırsızlığı gibi konularda suç teşkil edecek bir eylemde bulunmadan önce lütfen bu konular ile ilgili olarak yasal uyarılar kısmını ve bulunduğunuz ülkelerde geçerli olan ilgili konudaki uluslararası yasaları titizlikle okuyunuz.

makaleler.jpg

ONAYLANDI

RAPOR

RESÛLULLAH’IN SOFRASI KİTABI

Yazar: Ülkü Mensure Solak

Kitap adı: Resûlullah’ın Sofrası

Yayınevi/Yayın Bilgisi: Nesil Yayın Grubu, Mayıs-2015

ISBN: 978-605-162-642-0

Toplam Sayfa: 176

WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi tarafından hazırlanmış olan bu raporun tamamı İngilizce olarak 17, Türkçe olarak 18 sayfadır ve aşağıda yer verilmiş olan 6 bölümden oluşmaktadır.

  1. GİRİŞ
  2. RESÛLULLAH’IN SOFRASI KİTABINDA YER ALAN KONULAR
  3. ANALİZLER VE DEĞERLENDİRMELER
  4. DEĞERLENDİRİLMİŞ OLAN BAZI KİTAPLARIN LİSTE DIŞI KALMA NEDENLERİ
  5. ÖNERİLER
  6. SONUÇ 

GİRİŞ

Sayın Ülkü Mensure Solak tarafından yazılan ve Mayıs-2015 yılında Nesil Yayın Grubu tarafından yayımlanmış olan “Resûlullah’ın Sofrası” isimli kitap, kurumumuz tarafından detaylı şekilde incelenmiştir.

Yeme-içme konusunda insanları ilgilendiren Kuran ayetlerine kitapta yer verilmiştir. Allah’ın peygamberi Hz. Muhammed’in yeme-içme konusunda bütün insanlığa ve Müslümanlara yapmış olduğu öneriler de kaynaklara dayanan ilgili tüm hadislerle kitapta yer almaktadır.

Kitap, gerek içerisinde yer alan önemli bilgilerle gerekse konuları ele alış yönüyle kendi alanında dünyada yazılmış ilk eser olarak değerlendirilmiştir.

Daha önceden İngilizce olarak aynı kategoride değerlendirilebilecek bazı kitapların bu kitabın basım tarihinden çok sonra yazıldığı da tespit edilmiştir. Bunlardan biri olan Sunnah Superfood (Miraculous remedies & recipes that will change your life forever)1 isimli kitabın yazarı Noor H. Salem’dir ve ilk baskısı Ağustos 26, 2015 tarihinde ikinci baskısı ise 2018 yılında 172 sayfa olarak yapılmıştır.

Yine benzer olarak Antonio Boone tarafından yazılmış olan Eat Like a Prophet: Prophet Muhammad's Diet and how Science supports it (Sunnah for the Body)2 çalışması, Mayıs 4, 2020 tarihinde 45 sayfa olarak yayımlanmıştır.

Dünya üzerinde bulunabilen benzer çalışmalar değerlendirildiğinde “Resûlullah’ın Sofrası” İslam Mutfağı hakkında da önemli kapsamlı bilgileriyle ve bu bilgileri dayandırdığı sağlam kaynaklarıyla aksi kanıtlanana dek alanında dünyada yazılmış ilk kitap olma özelliğini taşımaktadır.

Kitap, İslam Mutfağı olarak isimlendirilmemiş olsa bile, içerisinde yer verilen önemli bilgilerle ve İslami usullere uygun yeme-içmeyi insanlara en doğru şekilde anlatışıyla çok önemli bir kaynaktır.

Eğer İslam Mutfağı ismiyle yazılmış olsaydı ya da kitabın ismi İslam Mutfağı olarak değiştirilecek olsaydı; “Resûlullah’ın Sofrası” isimli kitap gerek Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetlerle gerekse Hz. Muhammed’in söylediği aslına en uygun olarak aktarılmış hadislerle dünyada İslam Mutfağı ismiyle İslam mutfak kültürünü insanlara anlatan ve öğreten en önemli kaynak eserlerin ilki ve en önemlisi olurdu.

Kitap 4 bölüm başlığı altında yazılmıştır.

1-Müslümanların beslenme biçimi,

2-Beslenmede İslamiyet Öncesi ve Sonrası,

3-Hz. Muhammed (S.A.V.) ve Adabı (Sofra adabı dahil),

4-Ayet ve Hadislerde Bahsi Geçen Yiyecekler

Kitapta dört bölümün ayrı ayrı başlıkları olarak belirlenmiştir. Bu 4 bölüm kitap içerisinde farklı konularda bilgiler veren başlıklara ayrılmaktadır.

Kitap içerisinde Arap mutfak kültürünün genel özelliklerine de kısaca değinilmiştir.

Kitap içerisinde yer almakta olan tüm konulara aşağıda yer verilecektir.

 

17 SAYFALIK RAPORUN TAMAMINI İNDİRMEK VEYA OKUMAK İÇİN: LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ

seal_of_wtca.pngtmdh_logA.png

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo