SAYIN HÜLYA EROL TARAFINDAN YAZILAN HAZIR ALMA KENDİN YAP KİTABI - Türk Mutfağı Hareketi
SAYIN HÜLYA EROL TARAFINDAN YAZILAN HAZIR ALMA KENDİN YAP KİTABI

İNFO: For English Please Click Here

PDF FORMAT İÇİN LÜTFEN EN ALTA GİDİNİZ

Dosya Numarası:0016

Rapor Numarası: 1071-1453-26-30-2022-D16

Yayınlanma Tarihi: 07 MAYIS 2022

Konu:  HAZIR ALMA KENDİN YAP KİTAP RAPORU VE KİTABIN DÜNYA TÜRK MUTFAĞI MİRAS LİSTESİNE EKLENMESİ HAKKINDA

Çalışma ve Eser Sahibi: WTCA(Dünya Türk Mutfağı Akademisi) - TMDH(Türk Mutfağı Diriliş Hareketi) - ( www.worldturkishcuisine.com)

Arşiv Haber Bağlantısı: Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

Ek Bilgi: Raporun Tamamına Erişmek İçin Lütfen Aşağıdaki Ek Dosyalar Bölümünden İlgili Dosya Üzerine Tıklayınız

Yasal Uyarı: Eser sahibinin izini olmaksızın sitemiz üzerindeki tüm içeriklerin tamamının veya bir kısmının kötü niyetli kişilerce herhangi bir şekilde çıkar elde etme amaçlı olarak kullanımı uluslararası yasalar çerçevesinde suç teşkil etmektedir. Sitemizde yer alan tüm içeriklerin ve projelerin yasal telif hakları ilgili kanunlar çerçevesinde kurumumuza aittir. Yasalar çerçevesinde yüz kızartıcı suçlar arasında bulunan fikir ve sanat eseri hırsızlığı gibi konularda suç teşkil edecek bir eylemde bulunmadan önce lütfen bu konular ile ilgili olarak yasal uyarılar kısmını ve bulunduğunuz ülkelerde geçerli olan ilgili konudaki uluslararası yasaları titizlikle okuyunuz.

makaleler.jpg

RAPOR ÖZETİ

SAYIN HÜLYA EROL TARAFINDAN YAZILAN HAZIR ALMA KENDİN YAP KİTABI HAKKINDA

Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN): 978-605-5181-70-3 - Yazar: Hülya Erol – Yayınevi: Hayykitap

WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi tarafından hazırlanmış olan bu rapor özetinin tamamı İngilizce olarak 7, Türkçe olarak 6 sayfadır ve aşağıda yer verilmiş olan 4 bölümden oluşmaktadır.

  1. GİRİŞ
  2. ANALİZLER VE DEĞERLENDİRMELER
  3. ÖNERİLER
  4. SONUÇ

ÖZET

Dünya Türk Mutfağı Akademisi Hazır Alma Kendin Yap kitabını kültürel sanat eseri olarak nitelendirmiştir. Yapılan incelemeler sonrasında WTCA, kitapta geleneksel olarak doğal şekilde hazırlanabilecek tariflerinin yanı sıra önemli kültürel bilgilere yer verilmiş olduğunu belirlemiştir. Kitap içerisinde toplum sağlığı ile birlikte dünya insanlarının yararına olacak önemli mesajlar, tecrübeye, araştırmaya ve kaynaklara dayalı olarak yazar tarafından paylaşılmıştır.

SONUÇ

Hazır Alma Kendin Yap kitabı bu raporda yer verilen hususlar nedeniyle Türk mutfağının yer yüzünde korunması gereken eserleri ve kültürel mirasları listesine, Dünya Türk Mutfağı Mirası Listesine dahil edilmiştir. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, kitabı gelecekte gerek gördüğü hallerde 0016 dosya ve 1071-1453-26-30-2022-D16 numaralı raporunda yer verilmiş olduğu tüm gerekçelerden ötürü farklı platformlarda tanıtarak eserin korunup yaşatılmasını ve öğrencilere eğitim kitabı olarak önerilmesini teşvik edecektir. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, yakın ve uzak gelecekte eserin İngilizceye veya farklı dillere de çevrilmesini önererek yeryüzünde farklı milletlere ve kültürlere tanıtımını teşvik edecektir. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, Hazır Alma Kendin Yap kitabı içerisinde Sayın Hülya Erol tarafından verilmiş olan tüm reçetelerin isimlerini Türk mutfak kültürüne ait olarak tescil etmiştir. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, Hazır Alma Kendin Yap kitabı içerisinde Sayın Hülya Erol tarafından verilmiş olan tüm bilgileri arşivleyerek kayıt altına almıştır. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, doğal ve geleneksel yöntemlerle sağlıklı gıda üretimi konusunda toplumun bilinçlenmesini teşvik edecektir.

Dünya Türk Mutfağı Akademisi Kurucu Başkan

Tolgahan Gülyiyen

seal_of_wtca.png

 

DİPNOT:

  • Kitapta yer alan ancak ulusal mutfak kültürümüze ait olmayan ürünler veya reçeteler tescil edilen listenin dışında tutulmuştur. (Örnek: 129. Sayfada KİMÇİ’nin Kore Mutfağına ait olduğu ancak reçetenin Türk mutfağı için yorumlandığı yazar tarafından belirtilmiştir.) www.tmdh.net & www.worldturkishcuisine.com
logologo3wtca1logo tolgahanzg logo