SAYIN NİYAZİ DUMLU TARAFINDAN YAZILAN LOKMACI BABA KİTABI

İNFO: For English Please Click Here

PDF FORMAT İÇİN LÜTFEN EN ALTA GİDİNİZ

Dosya Numarası:0015

Rapor Numarası: 1071-1453-26-30-2022-D15

Yayınlanma Tarihi: 01 ŞUBAT 2022

Konu: LOKMACI BABA KİTAP RAPORU VE KİTABIN DÜNYA TÜRK MUTFAĞI MİRAS LİSTESİNE EKLENMESİ HAKKINDA

Çalışma ve Eser Sahibi: WTCA(Dünya Türk Mutfağı Akademisi) - TMDH(Türk Mutfağı Diriliş Hareketi) - ( www.worldturkishcuisine.com)

Arşiv Haber Bağlantısı: Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

Ek Bilgi: Raporun Tamamına Erişmek İçin Lütfen Aşağıdaki Ek Dosyalar Bölümünden İlgili Dosya Üzerine Tıklayınız

Yasal Uyarı: Eser sahibinin izini olmaksızın sitemiz üzerindeki tüm içeriklerin tamamının veya bir kısmının kötü niyetli kişilerce herhangi bir şekilde çıkar elde etme amaçlı olarak kullanımı uluslararası yasalar çerçevesinde suç teşkil etmektedir. Sitemizde yer alan tüm içeriklerin ve projelerin yasal telif hakları ilgili kanunlar çerçevesinde kurumumuza aittir. Yasalar çerçevesinde yüz kızartıcı suçlar arasında bulunan fikir ve sanat eseri hırsızlığı gibi konularda suç teşkil edecek bir eylemde bulunmadan önce lütfen bu konular ile ilgili olarak yasal uyarılar kısmını ve bulunduğunuz ülkelerde geçerli olan ilgili konudaki uluslararası yasaları titizlikle okuyunuz.

makaleler.jpg

RAPOR ÖZETİ

SAYIN NİYAZİ DUMLU TARAFINDAN YAZILAN LOKMACI BABA KİTABI HAKKINDA

Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN): 987-605-68131-0-8- Yazar: Niyazi Dumlu – Yayınevi: Cenova Yayınları

WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi tarafından hazırlanmış olan bu rapor özetinin tamamı İngilizce olarak 6, Türkçe olarak 5 sayfadır ve aşağıda yer verilmiş olan 5 bölümden oluşmaktadır.

  1. GİRİŞ
  2. KİTAPLA İLGİLİ ANALİZLER VE DEĞERLENDİRMELER
  3. ONAYLANMAYAN, KABUL EDİLMEYEN VE ŞERH DÜŞÜLEN HUSUSLAR
  4. ÖNERİLER
  5. SONUÇ

ÖZET

Dünya Türk Mutfağı Akademisi Lokmacı Baba kitabını sanat eseri olarak nitelendirmiştir. Lokmacı Baba kitabının sanat eseri olarak nitelendirilebilecek filmlere konu olacak düzeyde mesleğimiz açından da önemli bir eser olduğunu tüm dünyaya ilan ederiz. Otobiyografik roman kategorisinde değerlendirilmesinin yanında Lokmacı Baba kitabını aşçılık meslek sanatıyla ilgili dünyada eşsiz ve benzersiz olarak nitelendiriyoruz. Özellikle mesleğimizi sanata dönüştüren önemli konularda çok değerli örnekleri bünyesinde barındıran bir sanat eseri olması nedeniyle kitabın korunarak gelecek nesillere, aşçılarımıza örnek gösterilmesi önemlidir.

V.SONUÇ

Lokmacı Baba kitabı bu raporda yer verilen hususlar nedeniyle Türk mutfağının yer yüzünde korunması gereken eserleri ve kültürel mirasları listesine, Dünya Türk Mutfağı Mirası Listemize dahil edilmiş olan ilk eser olmuştur. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, Lokmacı Baba kitabını gelecekte gerek gördüğü hallerde 0015 dosya ve 1071-1453-26-30-2022-D15 numaralı raporunda yer verilmiş olduğu tüm gerekçelerden ötürü farklı platformlarda tanıtarak eserin korunup yaşatılmasını ve öğrencilere eğitim kitabı olarak önerilmesini teşvik edecektir. WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, yakın ve uzak gelecekte eserin İngilizceye veya farklı dillere de çevrilmesini önererek yeryüzünde farklı milletlere ve kültürlere tanıtımını teşvik edecektir.

Dünya Türk Mutfağı Akademisi Kurucu Başkan

Tolgahan Gülyiyen

seal_of_wtca.png

 

DİPNOT:

  • TMDH tarafından oluşturulan çalışmalarda meslek ahlak-etik anlayışı bulunan Türk aşçılarına, Türk mutfağına büyük zararlar verdiği delilleriyle birlikte kanıtlanmış olan ve yaptıkları gayrimeşru eylemlerinden ötürü meslektaşımız demeye utandığımız bazı kişilerin*2 isim ya da görselleri kitap içinde bulunmasına rağmen tarafsız değerlendirmelerin bir gereği olarak Sayın Sanatçı Niyazi Dumlu’nun Lokmacı Baba kitabı Dünya Türk Mutfağı Mirası listesine ilk sıradan alınmıştır.
  • TMDH tarafından oluşturulan ilgili bütün çalışmalar, tüm bunları kanıtlamıştır. (www.tmdh.net & www.worldturkishcuisine.com )

Bunlar Lokmacı Baba Kitabında onaylanmamıştır: *2(256.Sayfa-Rafet İnce / 335.Sayfa-Rafet İnce, Sağ Üst Köşe, Sağ Tarafta) & (336.Sayfa- Mehmet Yalçınkaya, Sol Alt Köşe, Sağ Tarafta)

Ek Dosyaları İndir

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek