İYİ Kİ VARSINIZ... - Türk Mutfağı Hareketi
İYİ Kİ VARSINIZ...

Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen'in Lokmacı Baba Niyazi Dumlu'ya hitaben sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu mesajıdır.

 

LOKMACI BABA DEĞERLİ NİYAZİ USTA, İYİ Kİ VARSINIZ

tolgahangulyiyen1453-1923.png

 

1-Değerli Niyazi usta,

Her alanda olduğu gibi mutfak sanatları alanında da sosyokültürel anlamda çok büyük yozlaşmalara maruz kaldığımız bir dönemdeyiz.

2- Anlayabilenler için: Böylesi dönemlerde sizin gibi değerlerimizin gerçek mahiyetleri tıpkı kömüre baktığında elmasın varlığından haberdar olup o kara kömürdeki gerçek değeri anlayabilen uzman sarraflar misali çok rahatça anlaşılır.

3- Hakikatlerin farkında olamayan veya hakikatleri bilerek görmezden gelebilen gerisi, yani toplumlardaki azınlığa nazaran milyonlarla bile ifade edilebilen çok büyük bir kitle ise sadece kömürün karasına bakar ve baktıkları yerdeki gerçek değerleri asla göremezler.

4- Siz ve sizin gibi olan değerlerimiz Türk mutfağı için çok büyük anlamlar ifade eden güzide bir neslin günümüzde yaşayan son temsilcilerisiniz. Yıllardır bu hakikatleri de sektörde kafamızı çevirdiğimiz her yerde tepeden tırnağa açıkça görmekteyiz.

5-Türk mutfağı ve Türk aşçıları için çalışırken mutfak kültürümüzün çıkarları söz konusuysa menfaatlerini ve şahsi varlığını hep yok saymış olanların sayısı azaldı. Azalan değerlerin yerlerini doldurabilmek bir yana onları unutturmayı tercih eden vasıfsızların sayısı ise çoğaldı.

6- Hâl böyleyken geriden gelen nesillerin çok büyük bir bölümü de ne yazık ki sizin gibi değerlerimizin yerini hiçbir zaman dolduramayacak durumdadırlar. Başlı başına bu eksikliğin bile günümüzde Türk mutfağına ve aşçılarımıza olan olumsuz etkisi ise hepimizin malumudur.

7- Yeri doldurulamayacak olan bu eksikliklerin gelecekte artarak devam edecek olmasının olası sonuçlarını her düşündüğümde; tüm bunların Türk mutfak kültürüne ve Türk aşçılarına olası etkileri ile ilgili olarak çok daha derin düşüncelerle geleceğimizi düşünüyorum.

8- İşte bu yüzden o derin düşüncelerimin ufak bir bölümünün gereği olarak sizin gibi yaşayan gerçek değerlerimizle ilgili söylenmesi gereken hakikatleri halihazırda sizler de aramızdayken söylemek ve yazıya dökmek bana sadece onur vermektedir.

9- İyi ki varsınız Niyazi usta,
Allah sizlere sağlık, sıhhat ve afiyet versin.
Saygılarımla

Tolgahan Gülyiyen

logo-tolgahan.jpg

 

 

 

 KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN BAĞLANTILAR

LOKMACI BABA NİYAZİ DUMLU'YA AHİLİK KUŞAĞI, ŞED BAĞLANDI

 

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo