Bu yazı 26 Ağustos 2022 tarihinde Sayın Tolgahan Gülyiyen tarafından paylaşılmıştır. Yazı, kendisinin sosyal medya hesabından alınarak 27 Ağustos 2022 tarihinde sitemize eklenmiştir.

Paylaşım: Arşiv-1

SİZLERİN BİRÇOĞU MODERN TÜRK MUTFAĞI DEMİYOR MUYDU? HODRİ MEYDAN

Bayanlar ve Baylar;tolgahangulyiyen1453-1923.png

Tüm dünya genelinde Türk Mutfağı konusunda uzman olduğunu iddia edenler;

Okullarda Aşçılık ve Mutfak Sanatları üzerine öğrencilere ders verenler;

Üzerinde Türk bayrağı bulunan Aşçı-Şef ceketi giyip Fransız mutfağının ana soslarını insanlara anlatıp öğretenler;

Bugün 26 Ağustos Aşçılar Bayramı dolayısıyla ilan ederek paylaşmış olduğum çalışma aynı zamanda hepinize bir çağrıdır. 

Ben gerçek anlamda Türk mutfağı konusunda uzman olanlarla konuyu değerlendirdiğimi düşünüyorum. Ama gözden kaçırmış olduklarımız olabilir. Çalışmada hatalarım veya hatalarımız olabilir. 

İşte tüm dünyada yediden yetmişe herkese hodri meydan!

Türk mutfağı üzerine uzman olduğunuzu iddia ettiğiniz konularda ortaya koyduğumuz çalışmanın üzerine sizde bir çalışma koyun veya alt türev soslara katkı sağlayın. 

En azından ilgili videoda alt sosların nasıl oluşturulacağı konusunda fikirler sunduğum konulardan çıkarım yaparak Türk mutfağının genelini kapsayacak şekilde kendi dilimizde sosların oluşturulması konusunda çalışmalar yapın. 

Sizlerin birçoğu modern Türk mutfağı demiyor muydu? 

O halde basit bir zekâ ile düşünecek olursak kendinden soslu yemekler de tabak sunumu için bile olsa soslarla servis edilebilir. 

Daha orta bir zekâ ile düşünecek olursak Türk mutfağının tencere yemeklerinin, kendinden soslu yemeklerinin soslarını dahi kendi başına bir sos olarak değerlendirip sizlerin modern dediği şekilde tabaklarken kendi dilimizle isimlendirebiliriz.

Çok daha ileri bir zekâ ile düşünecek olursak, mantıklı bir çalışma disiplini izlersek; Türk mutfağının bütün yemekleri, mezeleri, salataları, tatlıları kısacası tüm Türk mutfağı için kendimize özgü isimlerle her türlü sıcak-soğuk sosları oluşturup formüllendirebiliriz.

Ben bugün sizlere 

SAMED = S+A+M+E+D= Türk mutfağının Ana Sosları

Formülünü verdim.

Bu formülün yer aldığı çalışmayı okuyup bundan çıkarım yapabilecek olanlar dünyada eşsiz ve benzersiz bir çalışmanın Türk mutfağı için yapılabilecek olduğunu çoktan anladılar. 

Siz Türk mutfağı şefi-aşçısı olduğunuzu iddia ederek hala Fransızların ana soslarını mı ezberleyip öğrencilere anlatıp ezberletiyorsunuz?

Hangi Fransız aşçısı veya şefi okullarında, ders verdikleri yerlerde veya çalıştıkları yerlerde Fransız bayraklı üniforma ile Türk mutfağının yemeklerini anlatıp ezberletmiş? 

O halde siz niye Türk bayraklı şef-aşçı üniformalarıyla bize Fransızların sosunu anlatıp ezberlettiniz ya da ezberletiyorsunuz?

Araya bir çizgi çekelim.

Bir unvanı kullanmanız ya da iddia etmeniz o unvanı hak etmiş olduğunuz anlamına gelmez. Hatta o unvan size başkaları tarafından verilmiş olsa bile bu böyledir. Kişinin unvanı yapabildiği veya yapamadığı işlerle eş değerdir. 

Yapamadığınız işlerle ilgili taşıyacak olduğunuz unvanları nerede kim yazarsa yazsın teknik olarak hiçbir geçerliliği olmaz yani kâğıt üstünde kalır.

Türk Mutfağının Ana Sosları konulu çalışmanın içerisinde 3’üncü bölümde bulunan genel açıklamalar kısmına eklediğimiz notlarda da yer aldığı gibi; belirtilen hususlarda kendilerine güvenenler bize e-posta ile çalışmalarını veya düşüncelerini iletebilirler. 

Sadece Türk mutfağının faydasını düşünerek iletecek olduğunuz her düşünceyi varsa olası çalışmaları arkadaşlarımla birlikte titizlikle inceleyip değerlendireceğiz.

İlgili konularda çalışma içerisinde aşağıdaki notlara ve açıklamalara yer verilmesini bizzat ben istedim.

Tüm dünya genelinde Türk Mutfağı konusunda uzman olduğunu iddia edenlere;

Okullarda Aşçılık ve Mutfak Sanatları üzerine öğrencilere ders verenlere;

Üzerinde Türk bayrağı bulunan Aşçı-Şef ceketi giyip Fransız mutfağının ana soslarını insanlara anlatıp öğretenlere;

Özellikle Duyurulur

 https://www.tmdh.net/raporlar/item/download/228_352002a11d667fa1c138c13d431bd5e6.html

 https://youtu.be/e2a5AxAqRsk

https://www.tmdh.net/raporlar/item/download/229_751ebe7a4e2f275101d9bfcf16d249bc.html

Tolgahan Gülyiyen

logo-tolgahan.jpg

ÇALIŞMANIN GENEL AÇIKLAMALAR BÖLÜMÜNDE YER ALAN BAZI HUSUSLAR ŞÖYLEDİR

  • •Dünya genelinde sadece Türk mutfağı konusunda deneyimli ve uzman olarak bu çalışmamıza katkı sağlamak isteyecek olan herkes bizlerle fikir ve düşüncelerini paylaşabilir.
  • •Türk mutfağı konusunda bilgili ve tecrübeli olduğunu düşünerek bu çalışmaya karşılık beklemeden sadece Türk mutfağının çıkarları doğrultusunda katkı sağlamak isteyecek olan herkes 5 ana sosumuzun alt kategori soslarını oluşturma, isimlendirme ve geliştirme konusunda çalışmalar yaparak bize iletebilir. Tarafımıza iletilen taslak çalışmalar içerisinde Türk mutfağının ana soslarına katkı sağlayacak fikir ve düşüncelerin olması durumunda mevcut çalışmamız sizin isimlerinizin de yer alacağı fikir ve düşüncelerinizle de şekillenecektir.
  • •Uygun görülecek olan tüm fikirler değerlendirilecektir. Olasılık dahilinde bu çalışmamıza katkı sağlayabilecek eğitim ve tecrübe düzeyine sahip olanların tüm fiili katkıları güncellenecek olan çalışmalarda isimleriyle birlikte yazılacaktır.
  • •Türk mutfağı, mutfak kültürümüz için çalışan herkesin bu çalışmamıza sağlayabileceği olası tüm katkıları takdir edecek ve olası katkıları sağlayan herkesi yaptıkları katkılar kadar toplumla paylaşacaktır.
  • •Türk mutfağı konusunda uzman ve tecrübeli olarak mevcut çalışmamızı inceledikten sonra bu çalışmaya katkı sağlamak amacıyla taslak çalışmalar oluşturacak olanlar bizlere çalışmalarını Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresimizden iletebilirler.

 

 

 

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo