SÜRESİZ EV ÖDEVLERİNİZ - Türk Mutfağı Hareketi

Okullarda ve üniversitelerde Rafet İnce’nin “Gastronomide Kişisel Gelişim” konulu derslerinde ve seminerlerinde asıl anlatması gereken bazı ana konu başlıklarını derlediğimiz bir paylaşım yapmıştık. Bu sosyal medya paylaşımını alıntılanan Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen, “Süresiz Ev Ödevleriniz” başlıklı bir yazısını paylaştı. Bu yazı Sayın Tolgahan Gülyiyen’in sosyal medya hesabından alınmıştır.

“Gastronomide Kişisel Gelişim” semineri-dersi konusunda Rafet İnce’nin okullarda ve üniversitelerde asıl anlatması gereken ana konu başlıkları nelerdir için: Lütfen Buraya Tıklayınız

 

SÜRESİZ EV ÖDEVLERİNİZ

 

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Rafet İnce’nin ardında, yanında yer alan Mutfak Sanatları ve Aşçılık Öğrencileri;

Ülkemizdeki sektörde çok önde geldiği söylenen ama R.İ.’nin yanında ya da ardında durabilen meslektaşlarımız;

R.İ.’ye destek vererek onun yanında veya ardında yer alarak mesleğimizle ilgili okullarda-üniversitelerde eğitim verenler (öğretmen, öğretim görevlisi vb. gibi ya da vesaire…) ;

Bugün ve gelecekte düşünmesi gereken en önemli ders konularından bazıları geçmiş paylaşımlarımızda da vardır. Paylaşımlarımız içinde en önemlilerinden biri aşağıda yer alan konuyu ilgilendiren paylaşımımızdır. Rafet İnce tarafından okullarda ve üniversitelerde verildiği söylenen “Gastronomide Kişisel Gelişim” dersinin-seminerinin asıl konu başlıkları o paylaşımımızda vardır. Orada yer verdiğimiz konuları her birinize süresiz ev ödevi olarak veriyorum. Bu ev ödevini nasıl ve ne şekilde tamamlamanız gerektiğini her birinizin becerisine, kabiliyetine ve zekanıza bırakıyorum. Bu ödevi ne zaman olması gerektiği gibi tamamlar ve kamuoyu nezdinde bu ev ödevinizin üstesinden de ne zaman gelebilirseniz; işte o zaman Türk mutfağının tarihi, dünü, bugünü ve geleceği konusunda gerçekleri konuşmaya sonunda başlayabilmişsiniz demektir. İşte bunu yapabildiğiniz gün gerçek anlamda ilerleme kaydetmeye başlayacağınız gündür. 

Size vermiş olduğum bu ev ödevinizi gerektiği gibi tamamlayamadığınız müddetçe ve bu işin içinden gerektiği gibi çıkamadığınız sürece; istisnasız kim olursanız olun Türk Mutfağı hakkında veya mesleğimizin genel durumu hakkında ne deseniz boştur. O boş ve süslü sözleriniz nerede kim tarafından yayınlanırsa yayınlansın her açıdan temelsiz kalmaya mahkumdur. 

Bu gibi konuların yer aldığı problemlerin üstesinden gelemediğiniz sürece;

Bu problemleri oluşturanlara her anlamda sessiz kalarak göz yumduğunuz müddetçe; 

Hatta ve hatta tüm bunları bilmenize rağmen bu yüz karalarına şahsi çıkarlarınız için onay vererek onların yanlarında yer alıp, bunları onayladığınız anlamına gelen tavırları da sürdürdüğünüz sürece;

Her birinizin unvanları ne olursa olsun yurt içinde kendi kamuoyumuza söyledikleriniz ne kadar süslü cümlelerden oluşturulmuş olursa olsun, hakikat şu ki; uluslararası alanda dünya insanları nezdinde ne söyledikleriniz ne de unvanlarınız gerçekten olması gerektiği gibi hiçbir anlam ifade etmeyecektir. 

Para ve menfaatler üzerine kuracağınız iş birlikleriniz dışında dünya genelinde sizlere gerçekten itibar etmelerini temin etmeniz şarttır. Bunun temelinde ise önce kendimize saygı duymamız ve yaptığımız işleri yüksek titizlikle en meşru şekilde yapabilmemiz vardır. 

Bu ne mi demektir...? Ben bu sözlerimin ve ilgili tüm bu konuların gerçek anlamda ne demek olduğunu detaylı olarak bugün açıklamak istemiyorum. Bunları sizler de düşünmeli ve benim açıklamaktan ötürü üzüntü duyacağım konuların hiçbir zaman açıklanmasına yer bırakmamalısınız. Ne yazık ki bu konularda çok büyük liyakat eksikliğimiz de bulunmaktadır. 

Sizler mesleğimizin ve Türk mutfağının başarılı isimlerinin türemesinler sorumlu olduğunuz kadar aynı zamanda tam tersi durumlardan da sorumlusunuz. Yani mesleğimizin yüz karaları olanların türeyebilmesinden de ister istemez sizler sorumlusunuz. Bunlarla ilgili sessiz kalacak olsanız bile bu konularda sorumluluğunuz bulunmaktadır. Bu sorumluluğun bir gereği olarak ortak değerlerimize ve amaçlarımıza leke sürebilenlere en azından destek olmayarak haklı tepkiler verebilmelisiniz.

Şahsi menfaatlerini önce bir kenara bırakarak: Tüm bunların ne anlama geldiğini ve ne demek olduğunu Türk mutfağı için çalışmakta olduğunu iddia eden herkes düşünmelidir. Bunları düşündükten sonra benzer konularda ve Türk mutfağını temelden ilgilendiren bütün konularda sessiz kalmaya devam edip etmeyeceğiniz kendinize kalmıştır. 

Ben bana düşen görev ve sorumluluklarımı yerine getirdim. Sizler sadece şahsi çıkarlarınızı ve ay başında alacak olduğunuz maaşları mı düşünmektesiniz yoksa gerçekten iddia ettiğiniz gibi Türk Mutfağını mı düşünmektesiniz…

Yine sizler Türk Mutfağı ile ilgili kendi doğal görev ve sorumluluklarınızı yerine getirmekte misiniz veya getirmemekte misiniz… Bunları hepiniz düşünmeli ve cevapları sizler vermelisiniz.

 

Tolgahan Gülyiyen
logo-tolgahan.jpg
logologo3wtca1logo tolgahanzg logo