AYDIN YILMAZ USTAMIZIN KURUCUSU OLDUĞU AŞÇILAR DERNEĞİ YÖNETİMİNE KINAMA VE TEPKİ

TMDH, açıklamış olduğu nedenlerden ötürü Aşçılar Derneği yöneticilerini en sert şekilde kınamıştı.

Bugün Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen, “Aşçılar Derneği Sorumlu Müdürleri, Hepinize Yazıklar Olsun! Niye Mi…” başlığı ile sosyal medya hesabından bir yazı paylaştı ve Aşçılar Derneği’nin yetkililerine çok sert bir tepki verdi.

Aşağıda yer vermiş olduğumuz yazı Sayın Tolgahan Gülyiyen'in sosyal medya hesabından alınmıştır:

 

AŞÇILAR DERNEĞİ SORUMLU MÜDÜRLERİ, •HEPİNİZE YAZIKLAR OLSUN! NİYE Mİ

 

tolgahangulyiyen1453-1923.png

" Aşçılar Derneği 1997 " sorumlu müdürleri,

Sizlere yazıklar olsun mu demeli ne demeli? Artık vicdanı olanlar okuyup bu konuyu anlayabilirse sizlere ne demek gerek bunu düşünsünler… Benim vicdanım sizlere yazıklar olsun demek istediği için ben hepinize yazıklar olsun diyorum. 

Aydın Yılmaz ustamızın o derneği ve Mengen’deki o okulu nasıl kurduğunu veya ne için kurduğunu hiç okudunuz mu? Konuyu biliyor musunuz? Konulardan hiç haberiniz oldu mu? 

Aydın Yılmaz, aşçılarımızın okullu olmasını istemiştir. Ne Aydın Yılmaz ne de Zeki Gülyiyen aşçılarımızın sahtekarlıkla okul okuyupta emek hırsızı olarak okullu olmasını asla istemezdi. Bunu yapmış olanı ise o duayen ustalarımız asla sizin gibi hoş karşılamazlardı. 

Okullu olmayı diploma dolandırıcılığı ve emek hırsızlığı yapmak suretiyle yapanlar hakkında sizce duayen efsane ustalarımız ne düşünürdü? Sizin gibilerin onay verdiklerine onlar onay verirler miydi ?! Sizin gibilerin tepkisiz kaldıklarına onlar tepkisiz kalır mıydı?

Siz bu konularda da Aydın Yılmaz’ın kurucusu olduğu dernekte bulunarak onun manevi mirasına leke sürülmesine nasıl müsaade edebildiniz?!

Siz bilmiyor musunuz? Aydın Yılmaz, Mengen aşçılık okulunun yani Türkiye’nin ilk aşçılık lisesinin de kurucusudur. Aşçılarımızın okula giderek eğitim almasının çok önemli olduğunu ve aşçıların her alanda kendilerini eğitmeleri gerektiğini savunmuştur. 

Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki Aydın Yılmaz ustamızın kurucusu olduğu Aşçılar derneğinin içinde bulunan sizler gibi bilgisiz liyakatsizler, okula dahi gitmeden diploma dolandırıcılığı ve emek hırsızlığı yapmış olarak sözde okul bitirmiş olan Rafet İnce’nin ne yazık ki paylaşımlarını yapabilmekteler. Eğer anlayabilirseniz Aydın Yılmaz ustamızın manevi mirasına sürülmüş olan bir lekedir bu yaptığınız. 

Bu rezaletinizin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini en basit tabirlerle açıklamaya çalışıyoruz. 

Bu tam anlamıyla bir rezalettir Bu utançtır. Her biriniz çok İyi biliniz ki: Aydın Türk gençleri sizlerden utanmaktadır. Bunu hiç unutmayınız ve bunu çok iyi biliniz. 

Diploma sahtekarlığı ve emek hırsızlığı konusunda bilginiz olsa da bu utancı sürdürebilmektesiniz. Hepinize çok yazık…Utanabilirseniz ve bazı şeyleri kaybetmemişseniz hepiniz utanmalısınız.

Türk mutfağının duayen ve efsane şeflerinin manevi miraslarına bu lekeyi sürebilmiş olan sahte vefalı bilgisiz, eğitimsiz ve tecrübesizlere ne desek nafile... Çünkü sizin gibilerin bu konuları anlayabileceğini düşünmüyorum. Yine de söylenmesi gerektiği için bunları yüzlerinize açıkça söylüyoruz. Belki ne demek istediğimizi anlayanlar olur…Belki biraz da olsa utananlarınız olur da ne yapıyoruz ve biz ne yaptık diye düşünürsünüz.

Sizler, Aydın Yılmaz’ın kurucusu olduğu derneğin kaymağını yıllardır yiyorsunuz. Ne zaman gerektiği gibi Aydın Yılmaz’ı hatırladınız ve onu ne zaman gerektiği gibi andınız.?! 

7-15 Ocak Türk Mutfağının efsane ve duayen şeflerini anma haftasını 2019-20’de ilan etmemiş olsaydık; 2020’den önce sosyal medya hesaplarınızda bile Aydın Yılmaz’ı hatırlamıyordunuz. Neyse ki bir kez babalar gününde de olsa, bir kez de olması gereken tarihte bile olsa geçtiğimiz yıl sonunda onu hatırlayabildiniz ve sosyal medya hesabınızdan paylaştınız. Size çok zahmet oldu…Biz zaten diyorduk: Bunlar asıl konuları 2150 yılında zaten anlarlar…Bu konulara hiç değinmeyelim diye… 

Eğer anlayabilirseniz size anlatmaya çalıştığımız lekeyi temizlemelisiniz! En azından bundan sonra Aydın Yılmaz’ın ve Zeki Gülyiyen’in asla izin vermeyeceği liyakatsiz sahtekarların paylaşımlarını sosyal medyanızda yapmayınız. Böylelerinin mesleğimize leke sürmelerine izin vermeyiniz. Mesleğimizin kutsallığına ve etik değerlerine hakaret etmiş olan Rafet İnce gibilere de gereken tepkileri gerektiği gibi veriniz. Aşçılık mesleğinin ne olduğunu ve mesleğimizin etik değerlerini gerçekten biliyorsanız böyle konularda sessiz ve tepkisiz kalamazsınız. Bunları Mengen aşçılık lisesini ve o derneği kurmuş olan Aydın Yılmaz’ı gerçekten anlıyorsanız yapmalısınız.

O balon gibi şişirilmiş olan egolarınızı da bir kenara atın! Ve tarihinizde bir kez bile olsa o yarışmaları ve etkinlikleri de derneğinizin kurucusu olan Aydın Yılmaz’ın adıyla düzenleyin… En azından bir kez bile olsa o etkinliklerin ismine Aydın Yılmaz’ın adını verin! 

Sahtekar ve emek hırsızı olanları insanlara örnek göstereceğinize, gerçekten bizim değerlerimize liyakatle bağlı olan kendi kahramanlarımızı gençlerimize örnek olarak gösterin!

Gençlerimize bu meslekte gerçekten örnek alınacak olan efsane duayenlerimizi yani Aydın Yılmaz ve Zeki Gülyiyen gibi usta şeflerimizi örnek gösterin…Onların geçmişte Türk mutfağına, Mengen’e katmış olduğu değerleri ve onların unutturduğunuz karşılıksız hizmetlerini o gençlerimize anlatın. Tabi kendi egonuzdan arınıp gerçekleri görebilirseniz bunları yapabilirsiniz. Yine de bunu yapmayı bir deneyin ve o efsane şeflerimizin eğitimle ilgili geçmişte neler yaptıklarına, ne yapmak istediklerine durup bir bakın! Bunları yaparsanız: Türk mutfağının tüm duayen ustalarının manevi miraslarını kirleten hareketler ve hakaretler içine girmiş olduğunuzu belki anlayabilirsiniz! Belki durumu anlar, tüm bunların ciddiyetini de kavrarsınız. 

Acaba Aşçılar Derneği’nin ilgilileri şuur sahibi olarak konuyu anlayabiliyorlar mı…

Ümit ediyorum ki bu yazıyı bugün ve gelecekte okuyacak olanların içerisinde konuyu ve konunun ciddiyetini anlayanların sayısı, anlamayanların sayısından çok daha fazla olur.

 

Tolgahan Gülyiyen
logo-tolgahan.jpg
logologo3wtca1logo tolgahanzg logo