Bu yazı, Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen sosyal medya hesabından alınmıştır. Kendisi yazıya Sayın Özkan Altıntaş'ı da etiketlemiştir.

BÜYÜK GAZETECİLİK BAŞARISINA İMZA ATTINIZ. YILIN DEĞİL, ASRIN GAZETECİLERİSİNİZ. AFERİN SİZLERE…

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Mesleği “Gazeteci” olan ama bana göre gazeteci olmayan Sayın Özkan Altıntaş

Öncelikle başınız sağ olsun. Eşiniz vefat etmiş. Geçte olsa kamuoyu önünde belirtmek istedim.

Vikipedi’nin verdiği bilgilere göre Vefa Lisesi mezunuymuşsunuz. Önemli bir lisedir. Türkiye’nin tanınmış birçok isminin mezun olduğu bir lisedir. Şimdi nasıl hiçbir fikrim yok.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumuşsunuz. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü ’nü bitirmişsiniz. Türk-İslam Sanatı konusunda 'Osmanlı Bimarhaneleri konulu yüksek lisans teziniz de varmış. Osmanlıca, Latince ve Yeniçağ Tarihi konularında sertifika almışsınız. Bunların dışında başkaca sertifikalarınız da varmış. Eminim bunları alabilmek için çok çalışıp çabalamışsınızdır. Siz hukuk fakültesini bitirmiş bir gazeteci olarak hiç emek harcamadan ve hiç okula gitmeden hayali bir okuldan mezun olma konusuna nasıl bakıyorsunuz?

Sayın Altıntaş…Sektörümüz dahil Türkiye genelinde yıllarca gazetecilik yaptığınız söylendi. Siz sektörümüzde benim yazıp çizdiklerimin çok daha fazlasını bilenlerdensiniz. Ama buna rağmen mesleğiniz olan gazetecilik görevini gereği gibi yapmak yerine, emek hırsızlığı yapmış olan birinin yalan ifadelerine internet haber sitenizde yer verdiniz. Bu yalanları ve palavraları yayınlayarak sizde kamuoyunu kandırdınız. Niye diye sorsam ne cevap vereceksiniz… ”Kandırıldım” mı diyeceksiniz? Hadi beni geçin Türk gençlerine bile olsa bir cevap verecek misiniz?

Hani sizler gazeteciydiniz. Bunu ben demiyorum. Google’a yazınca sizin için Google, gazeteci diyormuş. Vikipedi’nin söylediği de buymuş. Biliyorsunuz toplumun muteber sayıp inandığı sözde kaynakları Google ve Vikipedi olduğu için bende onları belirttim.

Devlet bursu aldığını söyleyerek hiç olmayan bir okuldan mezun olduğu yalanıyla 21 yıldır toplumumuzu kandıran hatta turizm otelcilik okuyup okumadığı bile meçhul olan birinin yalanlarını sizler niye gazetenizde yazdınız? Lütfen yanlış anlamayınız, bu konuyu size yönelik olarak asla kişiselleştirmiyorum. Siz bu konuda elbette yalnız değilsiniz. Sizin gibi gazeteci olduğunu iddia eden birçok kişiye ve haber kuruluşlarına da aslında sizin nezdinde aynı soruyu sormaktayım.

7 Ekim 2019 tarihinde bana sosyal medyadan ifade ettikleriniz çerçevesinde röportaj teklifinizi reddetmek yerine o teklifinize olumlu yaklaşsaydım; size anlatacaklarımı gazetenizde yazacak mıydınız?

Delilleriyle söyleyeceklerimi yazacak olduğunuza asla ihtimal vermedim. Haklı nedenlerim de vardı. Sizin röportajdan evvel yazılması gereken gerçekleri yazmanız gerektiğini o gün de ifade etmiştim. Peki o gün ifade ettiğimiz konularda 7 Ekim 2019’dan bugüne kadar tek satır bile olsa herhangi bir yazı yazdınız mı?

Şimdiye kadar sektörümüzde olup bitenlerle ilgili olarak delilleriyle yazdıklarımın ne kadarını gazetecilik mesleğinize olan saygınız gereği bile olsa internet gazetenizde paylaştınız? Oysaki o internet gazetenizde yalan yanlış ifadelerle doldurulmuş olabilen bir sürü içerik var. Hatta gerçek anlamda cümle kuramayanların bile ağızlarından yazmış olduğunuz asılsız bir sürü ifadelerle dolu içerikleriniz var.

Diploma dolandırıcısı, emek hırısızı birinin sitenizde yer alan ilgili yalan ve asılsız ifadelerine karşılık düzeltme-tekzip metni yayınlamayı geçtim; o asılsız yalan ifadeleri gazetecilik mesleğinize saygınız gereği bile olsa sitenizden kaldırabildiniz mı? Yoksa bu emek hırsızlığı konusundan sizin bilginiz oldu ama kamuoyu nezdinde henüz haberiniz olmadı mı? Veya sizlere sizinde iyi bildiğiniz konudaki delilleri ulaştırmadık mı?

Peki bu bağlantıda yer alan yalanları gazetecilik mesleğinize ve okumuş olduğunuz belirtilen okullara saygınız gereği yıllarca orada tutarak toplumu kaldırdığınız gibi yine bu palavraları halen orada tutmaya devam mı edeceksiniz? 

⁉️ https://www.turkiyeturizm.com/rafet-ince-mutfak-sefi-593bg.htm?fbclid=IwAR1DQGHUNpViBupUXyEYmYI_w7u9g-pFmCTGWJjGJ5snZSwHcazA-n4Orqk

Elbette gazeteci olan sizsiniz ve istediğiniz gibi bu palavraları kendi özgür iradenizle gazetenizde tutabilirsiniz dimi... O halde siz her Oxford ve her Harvard mezunuyum diyene aslı olmasa bile gazetenizde yer verin. Bunu niye herkes için yapmadınız? Sonuçta bu sizin tercih etmekte olduğunuz bir gazetecilik anlayışıdır.

Hani siz sizinde deyiminizle rahmetli babamla çok dernek toplantısında da bulunmuşsunuz ya;

Hani o Zeki Gülyiyen sağ olsa idi, size göre güya böyle yapmamı istermiş ya;

Hani benim başarılarımla Zeki Gülyiyen’i anmak istiyormuşsunuz ve kıskananlar ne derlerse desinler diyormuşsunuz ya;

Hani sizler öte taraftakilerin bile ne istedikleri dahil birçok şeyi çok iyi biliyorsunuz ya;

Şimdi bunlar değil de asıl sizin meslek olan gazetecilik tüm bunlara ne diyor Sayın gazeteci Özkan Altıntaş?

Ben bir mutfak şefi olarak ya da sadece bir aşçı olarak tüm bunları diyorum. Sizin gibi gazeteciler bir gazeteci olarak hiçbir şey demiyor ve sessiz mi kalıyor… O zaman yıllarca bizlere niye gazeteciyim dediniz!?

Siz yıllarca birilerinin sahtekarlıklarını ve palavralarını kamuoyuna sözde başarı diye sundunuz. Toplumun büyük bölümü de sizin gibilere itibar edip bu palavraları yuttu. Toplum nezdinde de emek hırsızı olan dolandırıcıları güya bir yerlere getirdiniz. Türkiye’de onları meşhur edip güya Türk mutfağına maal ettiniz. Büyük gazetecilik başarısına imza attınız. Yılın değil, asrın gazetecilerisiniz. Aferin sizlere…

Bizim gibilerin hiçbir fani kula boyun eğmeden sadece alın terleri ile elde etmiş oldukları başarı hikayesini dinlemek sizin gibi sözde gazetecilere ağır gelir. Bizim gibi insanların gerçek başarı hikayelerini yazmaları gerekenler zaten gazeteciler olamaz. Zaten bizim gibiler gerçek başarı hikayelerini olması gerektiği gibi sizlere anlatacak olsalar da sizler bunu gazeteci olarak bile gerektiği şekilde ele alıp yazamazsınız.

Üstünüze alının veya alınmayın ancak içinde bulunduğumuz çağda sizlerin neredeyse tamamının sadece unvanları gazeteci…Emin olabileceğimiz bir konu var. O’da şudur: Sizin gibilerin mesleği asla gazetecilik değildir.

Sizler geriden gelen Türk gençlerine aslında mesleğinizle ilgili faydalı bir şeyler bırakmak istiyorsanız; şimdiye kadar gazetecilikle ilgili neden gerektiği gibi mesleğinizi sektörümüzde yapamadığınızı yazıp anlatmalısınız. Bu konularda tüm bildiklerinizi tüm gerçekler ile gençlerimize anlatmalısınız.

Bizlere sektörümüzde yaşananlarla birlikte sektördeki gazetecilik mesleğininin dününü ve bugününü gerçeklerle anlatırsanız; bence Türk mutfağına ve gelecekteki Türk aşçılarına yapabileceğiniz en büyük hizmetlerden birini yapmış olursunuz. Eminim ki Türk mutfağının aşçıları bu konularda olasılık dahilinde bile olsa yazacağınız ders niteliğindeki konuları üniversitelerde bile okuyamazlar. Eğer bunu yazarsanız ve yayınlayacak yer bulamazsanız; bana o zaman ulaşın. Benimle yayınlayamayacağınız bir röportaj yapsanız ne olacak? Asıl o röportajı sizin bizlere yani genç Türk Aşçılarına vermeniz lazım.

Sizin sektörün bilinmeyen yüzüne dair söylemeniz gereken çok şey var. Siz bırakın süslü cümlelerle yayınladığınız uyduruk röportajları… Asıl yazılması gerekenleri yazıp yayınlayın Sayın gazeteci… Baktınız yayınlayamıyorsunuz. Bana iletin. Ben sizinle yapılması gereken röportajı gerektiği gibi yapıp yayınlarım.

Çok uzun zamandır sektörde gazeteci, yazar veya haberci olduklarını iddia edenlerle ilgili düşünüyorum.

Bizim sektörde sadece gerçekleri yazdıklarını iddia edenleri ve bunlara inanmakta olanları da bir kenara bırakacak olursak; sizce dünya genelinde gazeteci gibi gazeteci olan kaç kişi var? Uğur Mumcu gibi bir gazeteci yazar zaten bulamayız da…Yine de sizce sektörde Uğur Mumcu gibi gazetecilik yapabilen biri kaldı mı?

Tolgahan Gülyiyen
logo-tolgahan.jpg
KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN BAĞLANTILAR
  1. https://www.tmdh.net/duyurular/item/60-liderimiz-roportaj-teklifini-red-etmistir.html
  2. https://www.tmdh.net/haberler/item/306-sebekesiyle-beraber-rafet-ince-nin-bir-dolandiricilik-ve-emek-hirsizligi-hikayesi.html?fbclid=IwAR1atkdtgC1TKTXNd7J9d7ehdAHmjcKyjVBZuMohXAEwdcuSQYiFWlGrWzY
  3. https://www.tmdh.net/haberler/item/304-rafet-ince-nin-le-cordon-bleu-lisbon-diplomasi-nerede.html?fbclid=IwAR1nmT2jvjguEbEex4jidgqK9gdqN8GKi82O1DCHdIfhP8YHkAY7e76iOhw
  4. https://www.tmdh.net/haberler/item/306-sebekesiyle-beraber-rafet-ince-nin-bir-dolandiricilik-ve-emek-hirsizligi-hikayesi.html?fbclid=IwAR3SAi2Kv5SOSRmGTPVBm32l5Qg-UdzXP7wdAV5gywrzZrMt4uQ8FBy8sD8
logologo3wtca1logo tolgahanzg logo