"AŞÇILAR BAYRAMIMIZ 26 AĞUSTOS'TUR"

 

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Türkiye’nin Türk Mutfağının Bayramı, Türkiye’nin Aşçılarının Aşçılar Bayramı, Dünya Türk Aşçılar Günü ve Türkiye Aşçılar Bayramı: 26 Ağustos’tur.

15-22 Nisan Turizm haftası olarak bilinir. Fotoğrafa çok uzaktan bakanlar turizm haftasının başlangıcı olan 15 Nisan’ı da Aşçılar Bayramı ya da Dünya Aşçılar Günü zannederler. Kimileri de yine yabancılar tarafından belirlenen 20 Ekim’e Aşçılar Bayramı veya Aşçılar Günü anlamlarını yüklemeye çalışırlar.

Neye göre? Kime göre? Hangi bilimsel ve tarihi verilere göre…? Türkiye’nin Türk Mutfağını temsil ettiği söylenen kişi veya kuruluşlar ya da Aşçılar; yabancıların belirlediklerini kendilerine neden esas alırlar? Ve neden düşünmeden, araştırmadan, okumadan, sorgulamadan ilgili konuda yabancılar tarafından söylenmiş olanları kabullenirler?

Peki bu çevreler gerek mutfak kültürümüz açısından gerekse bilimsel anlamda tarihi hiçbir dayanağı dahi bulunmayan farklı günleri Aşçılar Bayramı için neden mûteber zannedenler?

Bu çevreler o günlerde kendilerine özel ne gibi değerler olduğunu düşünürler de; bir kısmı 15 Nisan’a, bir kısmı da 20 Ekim’e asla içlerini dolduramayacakları anlamları yüklemeye çalışırlar?

Oysaki mutfak kültürümüzün coğrafyası açısından da gerekli tüm tarihsel tetkikleri yapabilmeyi başardıktan sonra; ilgili fotoğrafı daha da yakınlaştırarak meselelerin özüne inebilenler; 26 Ağustos’un Aşçılar Bayramı olduğunu bütün gerekçeleriyle çok net olarak görüp, anlarlar.

Aşçılar Bayramımız 26 Ağustos’tur. Aynı zamanda 26-30 Ağustos tüm dünyada Türk Mutfağının ve Türk Aşçılarının Zafer Bayramıdır.

Bunlar, Türkiye’nin Mutfak Kültürünü ve Türk Mutfağını temsil ettiğini belirten tüm kişilerin veya kuruluşların er ya da geç farkına varacakları ve asla görmezden gelemeyecekleri mutlak hakikatlerdir.

Tolgahan Gülyiyen

En Derin Saygı ve Sevgilerimle

logo-tolgahan.jpg

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN BAĞLANTILAR

26-30 AĞUSTOS TÜRK MUTFAĞININ ZAFER BAYRAMI-30 AĞUSTOS 2020-

TÜRKİYE AŞÇILAR BAYRAMI İLANI-9 EYLÜL 2020-

GOOGLE'A GÖRE AŞÇILAR BAYRAMI DİYENLERE SESLENDİ- 11 EYLÜL 2020

15 NİSAN İLE İLGİLİ OLARAK OKUYUNUZ, ARAŞTIRINIZ VE DÜŞÜNÜNÜZ DEDİ-15 NİSAN 2021-

TÜRKİYE AŞÇILAR BAYRAMI BİLDİRİSİ

ZEKİ AÇIKÖZ İLE TAFED'E 15 NİSAN KINAMASI VE PROTESTO AÇIKLAMASI-15 NİSAN 2021-

ZAFERLERİMİZİN TÜRK MUTFAĞI AÇISINDAN ANLAMI--23 AĞUSTOS 2021

26 AĞUSTOS AŞÇILAR BAYRAMI KUTLU OLSUN-26 AĞUSTOS 2021-

ARŞİV-2022

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek