< < TÜRK AŞÇILARI YEMEK KONUSUNDA OLDUĞU KADAR KİTAPLAR KONUSUNDA DA GURME OLMALIDIR - Türk Mutfağı Hareketi

TÜRK AŞÇILARI YEMEK KONUSUNDA OLDUĞU KADAR KİTAPLAR KONUSUNDA DA GURME OLMALIDIR

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Lokmacı Baba kitabıyla ilgili 6 sayfa İngilizce, 5 sayfa Türkçe olarak 5 bölümden oluşan kapsamlı bir rapor oluşturduk. 1 Şubat 2022 tarihinde yayımlanacak olan raporda kitabı bir sanat eseri olarak niteledik.

Mesleğe çocuk yaşlarda emek vererek başlamış olan Türk aşçıları;

Mesleğimizi ailelerinden gelen geleneksel bir anlayışla kuşaktan kuşağa bir bayrak yarışı gibi devam ettirerek sürdürenler;

Sizler yemek konusunda tatbilir (Gurme) olduğunuz kadar kitaplar konusunda da gurme yani tatbilir olmalısınız.

Mesleğimizde bir firmada şef-aşçı olmuş olmakla veya yemek tarifi vermekle sanatkar ya da sanatçı olduklarını zannedenlere duyurulur: Sanat eseri kategorisinde değerlendirmiş olduğumuz bu kitapta yemek tarifleri bulunmamaktadır. Ama Lokmacı Baba kitabı bir sanat eseridir. Bana göre kitabı sanat eseri yapan en önemli unsurlardan bazıları şunlardır: Lokmacı Baba kitabı, gelecekte mesleğimizi bir sanat olarak ele alacak olanlara önce mesleğimizle ilgili öğrenmeleri gereken etik ve ahlaki değerleri düşündürmekte ve hatırlatmaktadır. Yine Sayın Sanatçı Niyazi Dumlu yaptığı mesleksel çalışmalarıyla, mucidi olduğu resimli baklavalarıyla toplumun faydasına ve yararına mesajlar veren çalışmalar üretmiştir. Bunlar gibi kitapta yer alan birçok unsur kitabı sanat eseri olarak, yazarını ise sanatçı olarak nitelememize neden olmuştur.

Yemek tarifi kitaplarında asla bulamayacağınız muazzam derecede tecrübeler içeren kitap, mesleğimizdeki gerçek sanatın ne olduğuna dair önemli çıkarımları yapabileceğiniz bir çalışma olarak önümüzde duruyor. (Çıkarım yapmak: Gerekli donanımlara sahip olanlar için geçerlidir. Çünkü çıkarım yapabilmekte ayrı bir sanattır.)

Haberlerini yaptıkları kitapların içeriklerini okumayanlar tarafından TV’lerde veya dergilerde önünüze koyulan, sözde başarılı olduğu zannedilerek reklamları yapılan, hatta farklı dillere çevrilip dünyaya servis edilebilen fakat Türk mutfağına ve Türk aşçılarına esas itibariyle zarardan başka hiçbir katkısı olmayanların yazdıkları iddia edilen kitapları unutup bir kenara koyunuz. Sanatçı Niyazi Dumlu’nun yazmış olduğu eser, hem sektörümüze dair hem de hayata dair toplumumuzda bilinmesine rağmen gizli kalmış veya yazılamamış gerçeklerle birçoklarının türlü sıkıntılarına, duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş.

Genellikle hakikatlere yer vermeyen ve manipülatif yayıncılık anlayışlarıyla toplumu kandırabilen TV’lerde, gazetelerde veya dergilerde yayınlananların aksine; bu kitap, para kazanmak amacıyla asla yazılmamış bir eser. Kitapta yazılmış olanlardan da anlaşılacağı üzere: Bu eser önemli hayat tecrübelerine dayalı olarak insanlarımıza ve topluma fayda sağlamak için oluşturulmuş.

Mesleğimizde gerçek bir usta gibi yetişmiş, yetiştirilmiş olan veya yaşadıkları türlü sıkıntılara katlanarak alın terleri ile emek vererek usta olmuş olan tüm şef aşçılar bu kitapta kendilerinden bir parça bulacaklardır. Lokmacı Baba kitabı gerek hayata dair gerekse sektörümüzde baskılara, sıkıntılara maruz kalan herkesin kendilerinden bir şeyler bulabileceği bir sanat eseridir. Aynı zamanda sektörü ve mesleğimizi bilenler için oldukça sürükleyici bir anlatımı bulunduğundan ötürü kitabı okurken asla sıkılmayacağınızı düşünüyorum.

Bizlere böylesi önemli bir sanat eseri bırakan değerli Sanatçımız Sayın Niyazi Dumlu beye ve eserde emeği bulunan herkese Türk Mutfağı adına teşekkür ediyorum.

logo-tolgahan.jpg

Not: Sayın Tolgahan Gülyiyen'in sosyal medya hesabından alınmıştır.

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo