2019’DAN BERİ YEMEK RESMLERİ PAYLAŞTIĞIMIZ İÇİN ÖZÜR DİLERİM

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Dünyadaki birçok insanın yaşam şartlarını ve temel gıdaya ulaşım olanaklarını çoğu kez düşündüğümde aşçılık mesleğinin doğal olarak birçoğuna sunduğu o bildiğiniz avantajlar hayatım boyunca bana hep lüks gelmiştir. 

Dünya genelindeki insanları düşündüğüm de yıllardır birçoğunun gösteriş aracı olan, maddi kazanç kapısı olan ve birçoğunu oldukça mutlu eden o tahmin edebileceğiniz mesleksel avantajlar aslında çoğu kez benim vicdanen rahatsızlık hissetmeme neden olmuştur. 

İnsan yaradılışı itibariyle gaflete en çok düşen varlıktır. İnsanda gaflet duygusu ve unutma eğer olmasaydı, insan eninde sonunda öleceğini bile bile dünyaya körü körüne bağlı bir şekilde asla yaşayamazdı derler… İşte bu yazdıklarımı düşünmeme rağmen bunlardan kısmi olarak gafil olduğum zamanlarda, özellikle 2019’dan beri gerek ben gerekse arkadaşlarım yemek arşivimde olan bu bazı yemek resimlerinin paylaşımlarını uluorta yapmıştır.

Dünya genelindeki insanların durumunu düşündüğümde ve özellikle son zamanlarda yurt içindeki insanların durumlarına şahitlik ettiğimde; yüksek maliyeti olan ürünlerle yemek hazırlayan aşçıların mesleği çoğu zaman rahatsızlık hissetmeme neden olan bir meslek olarak karşıma çıkmıştır. Günümüz şartlarında ise ne yazık ki aşçılık mesleği düne göre düşük maliyeti olan ürünlerle bile yapılıyor olsa, artık üretilen yemekler yüksek maliyetleri nedeniyle çoğu yerde birçok insan için lüks hale gelmeye başlamıştır. 

Yıllarca düşündüğüm ve esasen hep rahatsızlık hissettiğim konulardan ötürü çoğu zaman resmini çektiğim on binlerce yemeğin resimlerini yıllarca arşivimde tutmuşumdur ve asla paylaşmamışımdır. Ama arşivimde olan bazı eski çalışmaların resimlerini 2019’dan beri dönemsel olarak belli aralıklarda paylaşmaları için arkadaşlarıma yolladım, hatta zaman zaman da olsa bende bazı yemek resimleri paylaşımlarını yukarıda yazdıklarımın da farkında olup bu söylediklerimi de düşünerek kendi sosyal medya hesabımda paylaştım.

Özellikle yurt içindeki insanların alım gücüyle birlikte ekonomik şartlarına baktığımda; şahit olduklarım karşısında geçmişte bunları sınırlı olarak bile olsa paylaşmış olmaktan ötürü ve yine sınırlı bile olsa uluorta paylaşılması için arkadaşlarıma göndermiş olmaktan ötürü vicdanen rahatsızlık hissi duyuyorum. Bazı çevrelerce makul gösterilebilecek nedenden ötürü bile olsa, hangi nedenden dolayı olursa olsun ben kendi dünya görüşüme göre bunları paylaştığım için vicdanen huzursuzluk hissediyorum.

Bundan sonra bilhassa yurt içindeki insanlarımızın mevcut durumları ve birçoğunun temel gıdaya dahi olsa ulaşımlarında iyileşme olacağı güne kadar herhangi bir yemek resminin tarafımızdan paylaşımının asla devam ettirilmeyeceğini bu yazıyı okuyan herkese belirtirim. 

Özellikle son iki yıldır AyyıldızGuide adı altında sosyal medyada paylaşmış olduğumuz yüksek maliyeti olan lüks malzemelerin de kullanıldığı yemek resimlerinin bugüne kadar paylaşılmış olunmasından dolayı olabilecek olan tüm sorumluluk her şeyi yoktan yaratanın huzurunda bana aittir. Bu günlerde şahit olduklarım karşısında bazı zamanlar on binlerce kişiye ulaşabilmiş olan video veya resim paylaşımlarımızdan ötürü vicdanım oldukça rahatsızdır. Bunun vicdani muhasebesini yaparak bu konuyu uzun süre düşüneceğimden de herkes emin olabilir.

Olurda bir gün dünya genelinde hiç tanımadığım insanların gözü önünde lüks malzemelerle yapılan ve onların arasında bulunanların birçoğunun ekonomik sıkıntılarından dolayı hiç alamayacağı yemek paylaşımlarımız için rabbimin huzurunda helalleşmek gerekirse; o insanların hepsinden bana haklarını helal etmelerini şimdiden rica ediyorum. 

Şimdiye kadar yapmış olduğumuz yüksek maliyetli yemek görsellerinin olduğu lüks yemek ürünlerinin paylaşımlarından ötürü tüm insanlardan bütün samimiyetimle özür diliyorum.

logo-tolgahan.jpg

Not: Sayın Tolgahan Gülyiyen'in sosyal medya hesabından alınmıştır.

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN BAĞLANTILAR

KARAR-SAYI:35 / KONU: YEMEK RESİMLERİNİN PAYLAŞIMI

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek