BEBEKLİK ÇAĞINDA HİÇ ANNE SÜTÜ KULLANMAMIŞ OLMAK GEREKİR - Türk Mutfağı Hareketi

Sayın Tolgahan Gülyiyen'in sosyal medya üzerinden paylaştığı yazısıdır.

 Bebeklik Çağında Hiç Anne Sütü Kullanmamış Olmak Gerekir  


tolgahangulyiyen1453-1923.png

 

Daha önceden dijital kopyasını inceleyerek raporunu oluşturduğumuz kitabın özgün halini kurumumuzun arşivleri için edinmek istemiştik.
Bunun üzerine Aksaray İl Kültür ve Turizm  Müdürlüğüne arkadaşlarımız yazı göndererek Sayın Hülya Erol’un bu önemli eserinin özgün kopyasını istemişlerdi. Eser baskısının yapılmadığından ötürü ellerinde sınırlı sayıda olmasına rağmen tarafımıza 2 adet özgün kitap gönderildi.

Saygınlık (Prestij) çalışması olan eserin her anlamda kalitesi üst düzeyde. Dünyada lobi-federasyonculuk ve dernekçilik faaliyetleri ile Türk yemek kitabı adı altında ön plana çıkartılan ve yöresel yemek reçetelerimizde “Yunan yoğurdu” gibi ibareleri bulunan sözde o ödüllü kitabı(ve bazı diğer kitapları) düşündüğümde; bu çalışmasıyla Sayın Hülya Erol’un neden bazı çevrelerce görmezden gelindiğini hatta kıskanıldığını anlamamak için herhalde bebeklik çağında hiç anne sütü kullanmamış olmak gerekir.

 Yurt içinde ve yurt dışında insanlarımıza “Yunan yoğurdu” ibareli reçetelerden oluşan yemek kitabını alkışlattıran çevreler veya kitap içindeki uygunsuzluklardan haberdar olmalarına rağmen o çalışmayı bilerek alkışlayanlar ile bunlara ödül verenler toplum nezdinde herkesi kaldırabilirler. Ancak kimin hangi konularda gerçek otorite olduğunu okuyan, düşünen ve sorgulayan Türk gençlerinden asla gizleyemezler.

Türk mutfağının tarihindeki yöresel yemekleri ve yemeklerimizin araştırılması gibi konularda hali hazırda Türkiye’nin en önemli otoritesi konumunda bulunan Sayın Hülya Erol’a ve kitapta emeği olanlara bizlere böyle bir eser kazandırıp bıraktıkları için teşekkür etmeliyiz.

Tolgahan Gülyiyen

logo-tolgahan.jpg

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK BAĞLANTILAR

AKSARAY MUTFAK KÜLTÜRÜ VE YÖRESEL YEMEKLERİ

THE TURKİSH COOKBOOK " TÜRK MUTFAĞI İÇİN UYGUN DEĞİLDİR

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo