SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ZAFERİ - Türk Mutfağı Hareketi

Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi  

  Zaferlerimizin Türk Mutfağı Açısından Anlamı   
tolgahangulyiyen1453-1923.png

Zaferlerimiz her açıdan olduğu gibi; Türk Mutfağı ve Türk aşçıları açısından da çok önemli kazanımları bizlere sunmuştur. Ulusal mutfak kültürümüz açısından tarihi zaferlerimizi ele alıp değerlendirdiğimizde bugünlere kadar yapılmayan çok önemli tespitleri bilginin ışığında yapmak benim hiçte zorlandığım bir şey değildir.

İstiklal savaşı sırasında millî mücadele kahramanlarımız bir milleti koruyup kurtarırken çok önemli kültürel değerlerimizin düşman eline geçerek yok edilmesini de engellemişlerdir. Türk mutfak kültürü ve onun ile beraber ecdadımızdan bizlere miras kalan tüm yemeklerimiz, yöresel tüm ürünlerimiz de milli mücadele kahramanlarımızın koruyup kurtardığı bu önemli değerlerimiz arasında yer almaktadır.

Bugün veya gelecekte Türk mutfağı ile beraber onun yemeklerine ait olan tüm ürünlerimizi bağımsızca coğrafi işaretlere kavuşturabiliyorsak, ulusal mutfak kültürümüze ait olanları yurt içinde rahatlıkla yörelere göre tescilletebiliyorsak ve küresel anlamda tüm kasıtlı engellemelere, karşıt lobi çalışmalarına veya çifte standartlara rağmen kendi topraklarımızda olanları dünyaya kabul ettirebilmek adına halen dahi çok büyük bir üstünlük avantajına sahipsek;

İşte tüm bunları ve daha fazlasını milli mücadele yıllarında fedakârca canlarından vazgeçerek savaşan şehitlerimize, gazilerimize yani kahramanlarımıza borçluyuz.

Ruhları Şad Olsun…

Türk Mutfağı ve Türk Aşçıları Onlara Her Zaman Minnettardır.

Tolgahan Gülyiyen

logo-tolgahan.jpg

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK BAĞLANTILAR

26 AĞUSTOS AŞÇILAR BAYRAMI

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo