NE MUTLU MENGENLİYİM DİYENE - Türk Mutfağı Hareketi

NE MUTLU TÜRK MUTFAĞI DİYENE! NE DEMEKTİR?

Konuyla ilgili Sayın Tolgahan Gülyiyen'in kaleme aldığı çalışmaları okumak için:

Ne Mutlu Türk Mutfağı Diyene Rapor: https://tmdh.net/raporlar/item/182-ne-mutlu-turk-mutfagi-diyene.html

Ne Mutlu Türk Mutfağı Diyene Makale: 

1- https://www.turkascihaberleri.com/MakaleDetay/233/Ne-Mutlu-Turk-Mutfagi-Diyene-.html

2- https://www.tmdh.net/makaleler/item/167-ne-mutlu-turk-mutfagi-diyene.html

 

Bu yazı ve çalışmalar, bizzat Şef Tolgahan Gülyiyen tarafından kaleme alınmış ve oluşturulmuştur. Türk mutfağının önemine vurgu yapılan yazı, aynı zamanda bir birlik ve beraberlik çağrısı içeren bir açık mektuptur. Aşağıda yazarın vurguladığı ana temalara yer verilecektir.

1- Türk Mutfağının Değerleri ve Birlikteliği:
Tolgahan Gülyiyen bu yazısında Türk mutfağının dünya genelindeki önemini vurgulayarak, aşçıların başkenti olarak bilinen Mengen'in kadim tarihindeki rolüne dikkat çekiyor. Kurucu Başkanımız bu yazısında Türk mutfağının bir miras olduğunu ve bu mirası korumanın, sahiplenmenin ve gelecek nesillere aktarmanın önemine vurgu yapıyor.
2- Farklılıklara Saygı ve Zenginlik:
Farklı kökenlere sahip insanların bir arada çalışması ve Türk mutfağını temsil etmeleri, yazının önemli bir temasını oluşturuyor. Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen, farklılıkların bir zenginlik olduğunu vurgulayarak, bu farklılıkların birleşiminden güç alan bir birlik ve beraberlik mesajı iletiliyor.
3- Mengen ve Türk Mutfak Sanatları:
Tolgahan Gülyiyen, Mengen'in Türk mutfak sanatlarındaki tarihi değerini vurgulayarak, Türk şeflerinin bu sembolü sahiplenmeleri çağrısı yapıyor. Bu sembolün mutfak kültürümüze dünya genelinde katacağı faydalar, yazının ana temasında yer alıyor.
4- TMDH- Türk Mutfağı Hareketi:
Şef Tolgahan Gülyiyen, TMDH-Türk Mutfağı Hareketi lideri olarak bu çabaları başlatmış ve birlik çağrısında bulunmuştur. Türk mutfağını daha da ileriye taşıma ve dünya genelinde tanınırlığını artırma amacıyla yapılan çabalar vurgulanmıştır.
5- Birlikte Güçlüyüz ve Geleceğe İşaret:
Türk şeflerinin birbirlerine destek olması ve birlikte hareket etmesi gerektiği vurgulanarak, bu birlikteliğin Türk mutfağını küresel düzeyde güçlendireceği Sayın Tolgahan Gülyiyen tarafından ifade edilmiştir.

Sayın Tolgahan Gülyiyen, yazısında tüm bunlara ek olarak gelecek nesillere Türk mutfağı mirasının doğru şekilde aktarılması ve sahip olduğumuz değerlerin yaşatılması üzerinde durmuştur.

 

ÜMİT USTA - NE MUTLU MENGENLİYİM DİYENE !

 

23.JPGDün Gaziantep ile ilgili bir etkinlik yapıldı ve takip ettim. Gördüm ki Gaziantep denilince hatırlanması gereken o koca ümit usta orada hiç anılmadı, hatırlanmadı.

Ümit usta, ustadır, efsane ustalar arasındadır. Hatırlanıp genç nesillere örnek gösterilmeyi hak eden ustaların en başında gelen kişilerdendir. Onun İstanbul’da doğması, babasının Gaziantepli bir usta aşçı olması hatırlanmayacağı veya adının silinip gideceği anlamını asla ifade etmez. Çünkü gerçek manada yapmış olduğu işler hatırlanıp örnek alınmayı ve takdir edilmeyi hak ediyor... Küçük yaşlarda çocukken izlediğim onun o nezih, gayet seviyeli programlarını hala hatırlarım, aklımdadırlar. Anlayabilenler için çok güzel mesajlar içerir. Türk mutfağına gerçekten önemli bir katlı sağlamıştır, vizyon göstermiştir. Ben, ailesi yüzde yüz Mengenli ve rahmetli babasında hem mengene hem de sektöre çok büyük katkılar sağlamış biri olarak niye onu yazıyorum diye düşünenler olabilir. Ama Mengen ırkçılığı yapacak değilim hele o kadar okuyup araştırmış ve dünyayı gezmiş biri olarak. Ayrıca böyle üstü kapalı veya açık olarak ırkçılık yaparak, ayrışmalara neden olan zihniyetlere hiç itibar etmiyorum, onların benim nezdimde bir değerleri de yoktur...

Mengen’in yetiştirdiği kendi değerlerini bile unutup hatırlamaktan bile yüksüneler, görmezden gelenler... Onlar değil mi? kendi adlarını hep en ön plana çıkarıp başkalarını ise hor görüp geride bırakmak isteyip, unutturtmak isteyenler ve önlerini kesmeye cüret edenler evet onlar... Çünkü onların zihniyetlerinde ırkçılık, adamcılık var... Evet, Mengen Türkiye’nin aşçılar başkentidir. Ümit usta da en az benim kadar, yani bir Mengenli kadar; o başkentin bir üyesidir... Tıpkı Türkiye’deki tüm işinin erbabı gerçekten saygıyı hak eden tüm gerçek ustaların, Mengen’in bir üyesi olduğunu hissetmelerinde hiç bir sakınca olmadığı gerçeği gibi. İşte o yüzden ben hep dedim ve yine diyorum. NE MUTLU MENGENLİYİM DİYENE! Duyan duymayanlara benim, yani Zeki Gülyiyen’in oğlunun böyle söylediğini ve böyle bilinmesini istediğini diyebilir...
Ümit usta seni Saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyorum. Yaptığınız güzel işlerin üzerine biz gençler ve bizden sonra gelenler hep daha fazlasını koyacaklardır, hep beraberce istikbale sizin gibi ustalardan örnekler alarak yürüyeceğiz huzur içinde olunuz.
Saygılarımla
TOLGAHAN GÜLYİYEN

 

 

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

tmdh_logA.png

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo