ELAZIĞ VE İNSANLIK İÇİN AŞÇILARIMIZI ÇAĞIRIYORUZ

Elazığ’da yaşanan depremde hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz. Bölgede oluşan mağduriyetin insani boyutu elbette yetkililerce en doğru şekilde yönetilmektedir. AKUT derneğinin doğal afetlerde toplumu ve insanlığı ilgilendiren her türlü arama ve kurtarma konularında gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında üstlendiği önemli görev herkesin malumudur. Kendileri her zaman takdir edilesi kutsal bir görev üstlenmektedirler. AKUT derneği bir sivil toplum kuruluşu olarak biz aşçılara da aslında çok önemli bir örnek teşkil etmektedir.

Bizler aşçılarında toplumsal olaylarda, insanlığın mağduriyetinin olabileceği her yerde en önde yer alması gerek diye düşünmekteyiz. Çünkü insanların zorda oldukları yerde bizim mesleğimizi ilgilendiren en temel konular vardır. Bu da beslenme ve yemektir. Bu konu her zaman doğal afetlerde ve toplumsal olaylarda en önemli mağduriyeti oluşturabilmektedir. Özellikle zor iklim şartlarında ve böylesi önemli toplumsal afetlerde bir kap çorba dahi çok büyük önem arz edebilmektedir.  Bu da başta aşçılara ve aşçıların oluşturdukları sivil toplum kuruluşlarına bu tür konularda çok önemli kutsal bir görev ve beraberinde de başlıca sorumluluklar yüklemektedir.

Dernekler ve sivil toplum kuruluşları toplumu ilgilendiren en önemli insani konularda birlik ve beraberlik içinde dayanışma mekanizması oluşturmalıdırlar. Bu yüzden tüm aşçı derneklerinin ve bağlı oldukları tüzel kişiliklerin bu konularda yerel yetkililerimizle dayanışma içinde olmaları çağrısında bulunuyoruz.  Bu tür konularda, aşçılıkla ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarının da yurt içinde veya dışında her nerede olursa olsun, bu tür toplumsal afetlerde her zaman bu yönde görev ve sorumluluk bilinci taşımları gerektiği fikrini savunuyoruz. Çünkü dernek ve sivil toplumun gereği de dayanışma ve yardımlaşmadır. Öyle ise insani değerleri ilgilendiren felaketlerde her zaman aşçılar da en önde insanların en temel ihtiyaçları olan yemekle, besin ve gıda yardımıyla yer almalıdırlar..

Başta Elazığ’da bulunan aşçı derneklerini tüm mağdurlar için erzak veya beslenme ihtiyacı var ise, bu konularda dayanışma içinde bulunmaya çağırıyoruz. Bu tür konularda bizler üstümüze düşeni elimizden geldiğince yerine getirebilmeyi ve herkesi de bu tür dayanışmaya teşvik edebilmeyi insanlık için önemli bir sorumluluk olarak görmekteyiz.

 Biz aşçılar her zaman insanların en temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüyüz. Özellikle toplumsal afetlerde bizler her zaman en önde yer edinmeliyiz. Tüm aşçılar ve aşçılıkla ilgili sivil toplum kuruluşları başkaca konularda gösterdikleri istek ve arzularını, toplumu ilgilendiren bu gibi en önemli insani konularda da her anlamda göstermelidirler diye düşünüyoruz.

Mesleğimizin kutsallığı ve en temel insani ihtiyaçla ilgili olan boyutu biz aşçılara çok önemli görev ve sorumluluk getirmektedir. Özelliklede sivil toplum olma bilincinin getirdiği ilk sırada gelen en önemli görev ve sorumlulukta insani boyutu ilgilendiren görev ve sorumluluklardır. Doktorlar kadar önemli olan kutsal mesleğimizle ilgili aşçıların oluşturduğu sivil toplum kuruluşları da bu konularda her zaman gerekli çabayı ve dayanışmayı en önde ilk olarak göstermelidir.

İnsanlık için tüm aşçılarımızı ve aşçılıkla ilgili sivil toplumu bu gün Elazığ için çağırıyoruz. Bu konuda ilgili çağrımızı duyurular kısmında yapmış bulunmaktayız. 

BURAYA TIKLAYARAK duyurumuza ulaşabilirsiniz.

 

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

tmdh_logA.png

 

 

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo