BASIN BİLDİRİSİ - Türk Mutfağı Hareketi

BASIN BİLDİRİSİ

BASIN BİLDİRİSİ

Genel Sekreterliğimiz tarafından hazırlanmış olan basın bildirisinde haklarında raporlar oluşturulmuş olan kitaplarla ve yazarlarıyla ilgili konulara değinilmiştir. Basın bildirisinin son paragrafında ise şu ifadeler yer almıştır: "İlgili kitaplar hakkında bilimsel açıdan hiçbir geçerliliği kalmamış şekilde çürütülmüş övgülerin sahipleriyle birlikte, fiyasko niteliği kazanmış haberlerde yer almış gereksiz cümleleri kurabilmiş bütün çevreleri, basın ve yayın organlarını, gazeteci veya yazarları çok bariz olan hatalarından dönünceye kadar TMDH olarak süresiz şekilde kınamaktayız."     

Genel Sekreterliğimizin yayınlamış olduğu basın bildirisi şöyledir;

BASIN BİLDİRİSİ

Bilimsel nedenlerle ismine şerh düşülmüş olan “Erken Dönem İslam Mutfak Kültürü ve Sanatı” isimli kitap, bugüne kadar sektörel haber organlarıyla birlikte Türkiye’nin ulusal gazetelerinde, televizyonlarında, basın ve yayın organlarında adil değerlendirmelere asla tabi tutulmamış olarak yazarı Ömür Akkor ile birlikte yer almıştır. 

Edirne’den Hakkari’ye kadar yöresel Türk yemeklerimizde “Yunan Yoğurdu” yazmış olan Musa Dağdeviren’in “Turkish Cookbook” kitabı örneğinde de olduğu gibi; insanların asıl haberdar olması gereken konular medya organları tarafından Türk toplumuna sunulmamıştır. Türk toplumu, yöresel yemeklerinde “Yunan yoğurdu” ifadeleri bulunan kitabı bilinen nedenlerden ötürü içeriğinin farkında olmadan alkışlamak zorunda bırakılmıştır.

Dünya Türk Mutfağı Akademisi’nin açıklanmış olduğu bilimsel nedenlerden ötürü TMDH, yukarıda adı geçmekte olan ilgili çalışmalara şerh düşmüş ve söz konusu şahısları açıklamış olduğu nedenlerden ötürü en sert şekilde kınamıştır. 

Topluma haber veren medya organları, insanlara bilgi aktaran gazeteci ve yazarlar; oluşturdukları tüm içeriklerde yer alan bilgileri güvenilir kaynaklardan teyit ederek en doğru şekilde insanlara aktarmakla da sorumludurlar. Kişilerin özgeçmişleri, eğitimleri konularında da olduğu gibi içerikleri hakkında inceleme yapmadan övülen kitaplar veya çalışmalar Türk mutfağına büyük zararlar vermektedir.

Özellikle konu İslam dini ve İslam Peygamberi üzerinden İslam Mutfağı ise; bu konulardaki sorumluluk ve olası vebal katlanarak artar. Gerçekten inanç sahibi olan insanlar nezdinde yüklenilecek olan söz konusu sorumluluk İslam Mutfağı hakkında olduğunda; övülmeyi asla hak etmemiş olanları bilimsel açıdan boş cümlelerle övmek ve asıl yazılarak övülmesi gerekenleri ise hiç konuşmamaktan öte çok daha ağır bir vebali ortaya çıkartır. İnsanları kasıtlı olacak şekilde şahsi menfaatleri için yanlış yönlendirmiş olanlar kadar, bilgi sahibi olmadıkları içerikleri topluma aktarırken malum kişileri sözde başarılı göstererek insanlara alkışlatmış olan gazeteciler, yazarlar veya medya organları da toplum nezdinde sorumludurlar. 

Söz konusu kişilerin çalışmalarının içeriği ve mahiyeti hakkında bilgi sahibi olmadan veya bilgi sahibi olmalarına rağmen ciddi konuları görmezden gelircesine sadece pazarlamaya-reklama yönelik olarak meselelere bakmak tam manasıyla sorumsuzluktur. Yerel, ulusal, sektörel mahiyetteki gazetelerde, televizyonlarda ve bu medya kanallarının haber sitelerinde yukarıdaki konularda yayınlanmış olan fakat bilimsel olarak içi boş içeriklerin tamamını büyük bir fiyasko olarak nitelendiriyoruz. 

TMDH, medya şirketlerinin sahiplerinin kimler olduğuna veya buralarda yer alan içeriklerin kimler tarafından yazılıp yayınlanmış olduğuna bakmaksızın ilgili konularda yayınlanmış tüm haber içeriklerinin bugün itibari ile bilimsel açıdan içlerinin bomboş olduğunu güçlü bilimsel argümanlarla savunmaktadır. İçleri bilimsel açıdan bomboş bırakılmış olan haberlerle birlikte, bu haber içeriklerinde ehliyetsiz kişilere ait olarak yer alabilen olası övgülerin geçerliliği ve ciddiyeti de an itibari ile bilimsel olarak WTCA tarafından çürümüştür. 

İlgili kitaplar hakkında bilimsel açıdan hiçbir geçerliliği kalmamış şekilde çürütülmüş övgülerin sahipleriyle birlikte, fiyasko niteliği kazanmış haberlerde yer almış gereksiz cümleleri kurabilmiş bütün çevreleri, basın ve yayın organlarını, gazeteci veya yazarları çok bariz olan hatalarından dönünceye kadar TMDH olarak süresiz şekilde kınamaktayız.    

Dünya Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

TMDH Genel Sekreterlik

 

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

tmdh_logA.png

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo