ÖMÜR AKKOR'A GÖNDERİLMİŞ OLAN MEKTUP - Türk Mutfağı Hareketi

ÖMÜR AKKOR'A GÖNDERİLMİŞ OLAN MEKTUP

ÖMÜR AKKOR'A GÖNDERİLMİŞ OLAN MEKTUP

ÖMÜR AKKOR'A GÖNDERİLMİŞ OLAN MEKTUP

 

Sayın Ömür Akkor,

Erken Dönem İslam Mutfak Kültürü ve Sanatı (ISBN: 978-625-8094-15-2 / Baskı: Mart 2022) isimli kitabınız Dünya İslam Mutfağı Miras Listesi’nin dışında tutulmuştur. Bilimsel verilere dayanarak kitabınızın ismini temsil etmediği ve kitabınızın isminden yola çıkarak içerisinde yer alan bilgilerin oldukça zayıf kaldığı da Dünya Türk Mutfağı Akademisi’nin ayrıntılı raporunda yer almış olan tespitlerden sadece bazılarıdır. Kitabınızla ilgili ayrıntılı değerlendirmelerin yapıldığı raporu ek olarak size iletiyoruz. Bu raporu incelemenizi öneririz.

Eğer kitabınız hakkında adil değerlendirmelerin ve tespitlerin yapılmadığını düşünüyorsanız, cevap ve itiraz hakkınızı her zaman kullanabilirsiniz. İtiraz hakkınızı güçlendirecek konularda size yardımcı olabilecek olan bazı bilgilere ayrıntılı olarak aşağıda yer vereceğiz.

TMDH, cevap ve itiraz hakkınıza saygı duymaktadır. Konuyu ilgilendirebilecek hususlarda cevap vermek istemeniz durumunda; olasılık dahilinde cevap hakkınızla ilgili olabilecek tüm haklarınız tarafımızdan teminat altına alınmış şekilde korunacaktır.

Dünya Türk Mutfağı Akademisi’nin yayınlamış olduğu rapor içerisinde kitabınızın neden liste dışında kaldığı hakkında yer almış olan bilimsel verilere dayalı tüm nedenler ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.

Kitabınızı neden liste dışında tuttuğuna dair ilgili raporda belirtilmiş olan tüm nedenleri bilimsel olarak çürütebilirseniz veya kitabınızın neden Dünya İslam Mutfağı Miras Listesi içerisinde yer alması gerektiğini bilimsel olarak sağlam kaynaklara dayalı şekilde hem bizlere hem de kamuoyuna açıklayabilirseniz; konunun Dünya Türk Mutfağı Akademisi ve TMDH tarafından kamuoyu nezdinde tekrar değerlendirileceğini taahhüt ve garanti ederiz.

Dünya Türk Mutfağı Akademisi, raporunda belirtmiş olduğu nedenlerden ötürü kitabınızın “İslam Mutfak Kültürü ve Sanatı” ismine şerh düşmüştür. Kitabınızın isminin değiştirilmesi gerektiğini de güçlü şekilde ifade etmekteyiz.

Tüm bunlara ek olarak kitabınızın isminden yola çıktığımızda kitap içerisinde yer alması gerekirken bulunmayan bilgiler, yanlış bilgiler, çelişkili ifadeler ve kaynaklar da değerlendirildiğinde; yazmış olduğunuz kitabın isminde neden “İslam Mutfak Kültürü ve Sanatı” olması gerektiğine dair eğer varsa argümanlarınızı da olası cevabınıza veya olası itirazınıza eklemenizi sizden özellikle talep etmekteyiz.

Dünya Türk Mutfağı Akademisi tarafından oluşturulmuş olan raporda kitabınızla ilgili olarak yer verilmiş olan ilgili tüm hususlarda eğer varsa oluşturabileceğiniz argümanlarınızı tarafımıza iletmenizi önemle rica ederiz.

Olası itirazlarınızı yukarıda belirtmiş olduğumuz çerçevede eğer varsa oluşturabileceğiniz argümanlarla desteklemenizi ve tarafımıza maddeler halinde açık, net şekilde sunmanızı önermekteyiz.

Resûlullah’ın Sofrası isimli kitabın yazarı Sayın Ülkü Mensure Solak, kitabınızda yer alan Sahine reçetesi hakkında size bir soru yöneltmiştir. Kitabınızda yer alan Sahine tarifi hakkında Sayın Ülkü Mensure Solak’ın sormuş olduğu soru Dünya Türk Mutfağı Akademisi’nin oluşturmuş olduğu raporda da yer almıştır. Bu soruya Sayın Ömür Akkor’un cevap vermesi TMDH tarafından talep edilmektedir. Sayın Ülkü Mensure Solak’ın sorusu şöyledir: “Efendimiz (S.A.V.) iki nimet bir arada olmaz buyuruyorlar ve hatta et ve yağı, süt ve balı bir arada yemiyor, içmiyor. Diyor ki hayır! Bu ikisi nimettir. İki nimet bir arada olmaz. Kendisine süt ve bal ikram ediliyor, içmiyor. Sütü suyla, balı suyla karıştırarak içiyor. Eti yağ ile birlikte pişirmiyor. Etin kendi yağı ile pişmesi gerektiğini söylüyorken; Nasıl oluyor da efendimizin en sevdiği tatlı olarak lanse edilen bu Sahine hem tereyağı hem bal hem tahin karıştırılarak yapılabiliyor? Bir kere onun, efendimizin temel beslenme ilkelerine, efendimizin temel beslenme alışkanlıklarına, tavsiyelerine aykırı.”-Ülkü Mensure Solak 

Bu konularda oluşturacağınız olası cevabınızı veya itirazınızı tarafsızlık ilkesine uyarak etik değerlere bağlı şekilde kamuoyu ile paylaşacağımızı da garanti ve taahhüt ederiz.

Tarafımıza ilgili konularda bilimsel açıdan kayda değer olabilecek argümanlarınızı iletmeniz ve bu argümanlarınızın doğruluğunun bilimsel olarak tespit edilmesi durumunda: İslam mutfağı ve İslam peygamberi hakkında insanları yanıltıcı bilgileri topluma sunduğunuz ve İslam mutfağı ismini kullanarak İslam mutfağını şahsi menfaatleriniz uğruna varsayıma ve uydurmaya dayalı reçeteler ile yanlış olarak ele alıp toplumu aldattığınız için hakkınızda yayınlamış olduğumuz kınama duyurusu tarafımızdan geri çekilecektir. Yukarıdaki nedenlerden ötürü hakkınızda yayınlamış olduğumuz kınama açıklaması duyurusunun tarafımızdan geri çekilebilmesinin tek yolu: İlgili konularda bilimsel açıdan haklılığınızı ispatlayabilmenizdir. Bilimin dışında düşünebileceğiniz olası hiçbir seçenek yayınlamış olduğumuz açıklamaları lehinizde geri çekmemize asla olanak sağlamayacaktır. Konu hakkındaki haklılığınızı bilimsel olarak kanıtlayabilmeniz halinde; gereken düzeltme açıklaması gerektiği şekilde tarafımızdan oluşturularak yayınlanacaktır.

TMDH, sahip olduğunuz haklarınıza saygı duyduğu gibi ilgili tüm konularda susma hakkınıza da saygı duyacaktır.

TMDH nezdinde susma hakkınızı kullanmak istemeniz durumunda ise size şunu hatırlatmak isteriz: İslam Peygamberi ve İslam mutfağı konusunda insanları ve toplumu yanlış yönlendirmiş olduğunuz için dünya kamuoyuna vicdanen bireysel de olsa açıklamalar yapmanızın gereklilik olduğunu hatırlamanıza; Şeffaf Bölge programının 4.Bölümünü izlemenizin yardımcı olmasını temenni ederiz.

DİPNOT: Sayın Ömür Akkor, Erken Dönem İslam Mutfak Kültürü ve Sanatı kitabınız ayrıntılı olarak bilimsel açıdan incelendiğinde ve bu mektupta yer verilmiş olan bilgiler değerlendirildiğinde; geçmişten günümüze kadar yazmış olduğunuz tüm çalışmalarınızın doğruluğunun her açıdan teyide muhtaç olabilme ihtimalinin yüksek olduğunun tespiti de tarafımızdan yapılmıştır. Bu nedenlerden ötürü İngilizce veya Türkçe olarak yayınlamış olduğunuz tüm çalışmalarınızın doğruluğu konusunda dünya kamuoyuna bilimsel açıdan araştırma ve sorgulama yapmayı önermekte olduğumuzun notu buraya eklenmiştir.

Konuyu Tarafınıza Bildiririz

TMDH GENEL SEKRETERLİĞİ

 

sözcü.jpeg

BİLGİ: Ömür Akkor'un websitesi üzerinde yer alan e-posta adresi çalışmamakta olduğu için e-posta hatası alınmıştır.

İçerikler Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresine başarıyla iletilmiştir. TMDH, ayrıca ilgili kişileri sosyal medya üzerinden etiketleyecektir.

unnamed_1lkjhgdsada2131242135432.jpg

 

ARŞİV-1 

Ek Dosyaları İndir

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo