BİLGİYİ REDDEDEN VE ARAŞTIRMAYAN SÖZDE GAZETECİ YAZARI KINIYORUZ

BİLGİYİ REDDEDEN VE ARAŞTIRMAYAN SÖZDE GAZETECİ YAZAR AYFER TUZCU ÜNSAL'I KINIYORUZ

 

Ayfer Tuzcu Ünsal’ın sosyal medya üzerinden The Turkish Cookbook kitabı ve yazarı hakkında yazmış olduğu bir yazıya TMDH Arşiv bölümümüz tarafından müdahil olunmuş ve aşağıdaki ifadelerle birlikte ilgili kitap hakkında oluşturduğumuz detaylı bilgiler içeren çalışmalarımızın ve raporlarımızın bağlantıları paylaşılmıştır.

(Övmekte olduğunuz kitap yazarına kitap içerisinde neden yöresel yemeklerimizde Edirne’den Hakkari’ye kadar Yunan Yoğurdu yazmış olduğunu da sordunuz mu? Yoksa farklı dillere çevirirken kitabı mevcut haliyle henüz okumadan mı böyle bir yazı yazdınız? Eğer okumadıysanız oluşturduğumuz raporları okumayı size de öneririz. En mükemmele ulaşmanız için okuyup araştırmanızı ümit ederiz. Saygılarımızla TMDH ARŞİV BİRİMİ)

THE TURKİSH COOKBOOK TÜRK MUTFAĞI İÇİN UYGUN DEĞİLDİR

21 ARALIK 2019 EDİRNE'DEN HAKKARİ'YE KADAR YUNAN YOĞURDU

20 ARALIK 2019 THE TURKİSH COOKBOOK DUYURUSU 

19 ARALIK 2019 THE TURKİSH COOKBOOK MAKALESİ 

29 OCAK 2021 TÜRK MUTFAK TARİHİ DERSİ KONULU ÇALIŞTAY RAPORU

YOUTUBE GÖRSEL VİDEOSU

Yorumların ve paylaşılmış olan bilgi içerikli detaylı raporların Ayfer Tuzcu Ünsal tarafından silinmesi üzerine sözcümüz sosyal medyadan aşağıdaki ifadelerle ilgili yazıya müdahil olarak aşağıdaki ifadeleri konuya yorum olarak eklemiştir.

(https://www.facebook.com/412675828787530/posts/4675340399187697/?d=n  Burada bulamadığımız yorumları silmemenizi rica ederiz. Övdüğünüz kitap içerisinde ne yazdığı ile ilgili de kamuoyunu bilgilendirmenizi veya içerikteki ifadeleri bilmiyorsanız övdüğünüz kitaplarla ilgili yazı yazmadan önce o kitapları araştırıp okumanızı önermekteyiz. Arşiv bölümümüzün yorumunu kaldırmanızda ilgili konudaki hakikati değiştirmeyecektir. Saygılarımızla TMDH SÖZCÜLÜĞÜ)

Arşiv bölümümüz tarafından yapılmış olan bir diğer paylaşımda ise şu ifadelere yer verilmiştir.

(Türkiye’nin en mükemmel aşçısı veya kitap yazarı neden Turkish Cookbook adı altında ayran-döner dahil Edirne’den Hakkari’ye kadar yöresel yemeklerimizin reçetelerinde “Greek Yogurt-Yunan Yoğurdu” ifadelerini kullandı? diye yazının sahibine soruldu. Yorumlarımız ve bilgi paylaşımlarımız yazının sahibi tarafından kısa süre içinde silindi. 2 Ocak 2022 TMDH ARŞİV BİRİMİ)

TMDH, ifade özgürlüğünü kısıtlayan basit eylemlere tenezzül etmiş olduğu ve kamuoyunu yanlış yönlendirici şekilde bilgi edinmeden, araştırmadan fikir beyan eden yazıları için gazeteci, yazar, tatbilir (gurme) olduğuna dair sosyal medya üzerinde bilgiler bulunan sözde gazeteci, yazar, tatbilir (gurme) Ayfer Tuzcu Ünsal’ı kınamaktadır.

TMDH, Ayfer Tuzcu Ünsal’a yazı yazmadan önce yazacağı konuyla ilgili olarak detaylı araştırmalar yapmayı önermektedir.

İlgili konuda yazı yazmadan önce kitabın içeriğinde Edirne’den Hakkari’ye kadar yöresel yemeklerimizde Yunan Yoğurdu ifadelerinin kullanılmış olduğuna dair Ayfer Tuzcu Ünsal’ın bilgisinin olup olmadığı gibi soruları da TMDH sormakta ve düşünmektedir.

Yazıyı yazmış olan Ayfer Tuzcu Ünsal, ilgili konuda bilgi sahibiyse neden böyle bir yazı yazma ihtiyacı duymuştur?

Yazıyı yazmış olan Ayfer Tuzcu Ünsal ilgili konuda eğer bilgi sahibi değilse, kendisine bilgi edinmesi için fayda sağlayacak olan önemli bilgilerin yer aldığı paylaşımlarımızı neden hızlıca kaldırma ihtiyacı hissetmiştir?

Tüm bunlar değerlendirildiğinde; TMDH, Türk mutfağının aleyhinde bir eylemde bulunduğu ve ilgili konudaki hakikatleri görmezden geldiği için söz konusu yazının sahibi olan sözde gazeteci, yazar, tatbilir(gurme) Ayfer Tuzcu Ünsal'ı kınamaktadır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

GENEL SEKRETERLİK

sözcü.jpeg

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek