MESLEĞİMİZDE ÖN PLANA ÇIKARTILAN SÖZDE UZMAN İŞ BİLMEZ LİYAKATSİZ KİŞİLERİ EĞİTİME VE CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ

MESLEĞİMİZDE ÖN PLANA ÇIKARTILAN SÖZDE UZMAN İŞ BİLMEZ LİYAKATSİZ KİŞİLERİ EĞİTİME VE CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ

MESLEĞİMİZDE ÖN PLANA ÇIKARTILAN SÖZDE UZMAN İŞ BİLMEZ LİYAKATSİZ KİŞİLERİ EĞİTİME VE CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ

Yabancı aşçıların ve 20 büyükelçinin katıldığı söylenen etkinliklerde liyakatsiz kişilerin rezaletine halkın yorumları ile medya kanallarında yer alan haberlerin karşılaştırmalı görselleri arşiv bölümüzce karşılaştırılmıştır.

Türk mutfağı ve Türk aşçıları şaka yaptıklarını söyleyerek dünya genelinde imajımızı ve saygınlığımızı düşüren iş bilmezleri alanlarında ehil olan kişilerden eğitim almaya ve ulusal mutfağımız konusunda ciddiyete davet etmektedir.

İnsanlarımızın zor zamanlardan geçtiği dönemlerde yüzlerce kiloluk kırmızı et israfı yapanlar “Şaka yaptık.”-“Danayı yakarak Afyon’un gündemine oturmuştuk.”-“Afyonda dana çevirme yapalım dedik. Dana yandı. Bu kadar reklam olacağını düşünmemiştik.” Diyerek çeşitli fütursuz ve ciddiyetsiz açıklamalar ile mesleğimizle birlikte Türk mutfağının itibarını da zedelemişlerdir. İş bilmesi beklenen kişilerin iş bilmezliklerinin neticesi olarak olağan dışı bir durumun ortaya çıkması sebebiyle bir haber kanalı tarafından yayımlanan ve 1 milyondan fazla insan tarafından izlenmiş olan dananın nasıl yakıldığının videosuna binlerce yorum yapılmıştı.  Söz konusu haber ve videonun reklamdan ziyade Türk mutfağı ve Türk aşçıları açısından reklamdan başka her şekilde nitelendirilebileceği bir hakikattir. İlgili haber videosuna yapılmış olan yorumlardan ilgili rezaletin boyutlarını rahatlıkla anlamak mümkündür.

Türk aşçıları ve Türk mutfak kültürü kendi adlarını israfa ve gösterişe dayanan rezaletlerle gündeme getirerek tanıtım yaptıklarını zannedenlerin çirkin reklam ve pazarlama girişimlerine asla ihtiyaç duymamaktadır. Ulusal mutfağımızın liyakat sahibi gerçek Türk aşçıları gerek duymaları ya da Türk mutfağı için bunda fayda görmeleri halinde sıfır atık veya sıfır israf parolasıyla aynı anda yüzlerce-binlerce kiloluk ürünleri zarar-ziyana uğratmayacak tüm tedbirleri alarak ve uygun şekilde pişirilmesini de temin ederek insanlara sunabilecek tecrübe, bilgi, birikim ve donanıma sahiptir.

Yıllarını gerçek anlamda mesleğine veren liyakat sahibi Türk aşçıları, kendi mutfak kültürleriyle birlikte mesleklerinin bütün bu rezaletleri yapan sorumlularca zan altında bırakılmış şekilde kamuoyunca ilişkilendirilmiş olmasından Türk Mutfağı adına hicap duymaktadır. İlgili konularda Türk mutfağının ve aşçılarının imajını zedeleyerek ulusal mutfağımızı olabilecek en çirkin şekilde tanıtma konusunda sorumlu olanların rezaletlerinden başarı çıkartma gayretlerini de trajikomik olarak karşılıyoruz.

Mesleğimizde topluma sözde uzman olarak gösterilebilen benzer liyakatsiz kişilerin hezeyanlarıyla birlikte tüm rezaletlerinin Türk aşçıları veya Türk Mutfağı ile ilişkilendirilmesi de asla kabul edilemez. Türk mutfak kültürünün dünya genelindeki liyakat sahibi bütün şef-aşçıları medya tarafından kasıtlı olarak görmezden gelinen kamuoyunun tüm önemli ve haklı hassasiyetlerini paylaşmakla birlikte bu rezaletlerde sorumluluğu bulunan yüz karalarını birer meslektaş olarak dahi asla görmemektedir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

TMDH SÖZCÜLÜĞÜ

sözcü.jpeg

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK ARŞİV BAĞLANTILARI

ŞAKA YAPTIKLARINI SÖYLEYEREK SAYGINLIĞMIZI YAKIP YOK EDENLER KİMLER ?

“NİCE AŞÇILAR GÖRDÜM, ÜZERİNDE CEKETİ YOK; NİCE CEKETLER GÖRDÜM, İÇİNDE ŞEF-AŞÇI YOK.” İSRAFIN ŞAKASI OLUR MU?

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek