6 AY ÖNCE ÇAĞRIDA BULUNDUĞUMUZ KONUDA CILIZ VE YETERSİZ BİR AÇIKLAMA YAPTI

“...CESARET GEREKTİRİR”DİYEREK HAMASET YAPAN VEYİS DURDU

-KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMESİNİ İSTEDİĞİMİZDE İSE SOSYAL MEDYA HESABIMIZI ENGELLEMİŞTİ

-6 AY ÖNCE DİLLENDİRMİŞTİ TEKRAR KONUŞTU

İlk Kez Bunu ve Çalışmalarını Konuştuğunu İfade Eden Veyis Durdu

ÇAĞRIDA BULUNDUĞUMUZ KONULARDA CILIZ VE YETERSİZ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Bilgi sahibi olduğumuz ilk günden beri Türk mutfak sanatları alanında liyakat sahibi insanları kendi deyimleriyle piyasadan silen ‘Tekelcilere’ karşı her zaman açık şekilde isimler vererek, bedeller ödeyerek uzun yıllardır mücadele etmekteyiz.

5 Şubat 2021 tarihinde sosyal medya platformu Facebook üzerinde yer alan Türk mutfak sanatları için önemli bir konuda kendi ifadeleriyle ilgili olarak Sayın Veyis Durdu beye bir çağrıda bulunmuştuk.

Söz konusu çağrımızda Veyis Durdu beye kendi ifadelerinde bahsini ettiği Türk mutfak dünyasındaki "Özel Tekelleşmeyi" lütfen kamuoyuna tüm çıplaklığı ile açıklayınız denilmişti. Kendilerinin bu çağrımıza tepkisi ise maalesef sosyal medya hesabımızı engellemek ve uzunca bir süre sessiz kalmaktan ibaret olmuştu.

Bizler her ne kadar hoşuna gitmese de Sayın Veyis Durdu beye olan aynı konudaki çağrımızı 24 Ağustos 2021 tarihindeki cılız açıklaması üzerine tekrar yineliyoruz.

Arşivlerimizde yer alan kendi ifadeleri göz önüne alındığında bugünlere kadar sessiz kaldığı ancak her anlamda çok iyi bildiği açıkça kendi ifadelerinden belli olan bahsini ettiği tüm tekelcileri bütün detaylarıyla ve isimleriyle açıklamalarının Türk mutfağına çok büyük bir katkı sağlayacağını kuvvetle savunuyoruz. Kendilerinin ilgili konularda yüzeysel cılız açıklamalar yapmak yerine tüm cesaretini toplayarak detaylı bir açıklama yapması Türk mutfağına ve özellikle gençlerimize büyük faydalar sağlayacaktır. Eğer kendilerinde gereken cesaret bulunmuyor ise bu tür konularda hamasetten öteye gitmeyen yüzeysel cılız açıklamaları yapmasının gereksiz olduğu kanaatindeyiz.

Kendileri bu konularla ilgili olarak yıllardan beri şahit olarak bilip bugünlere kadar sustuklarını tüm delilleriyle beraber Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresimize iletmeleri durumunda: TMDH, Veyis Durdu beyin çok uzun yıllardır bilmesine rağmen dillendirmeye cesaret edemediği konuları en ince ayrıntısına kadar çekinmeden kamuoyu ile paylaşmaktan asla geri durmayacaktır.

Veyis Durdu beyin bugüne kadar cesaret edip açıklayamadığı ve son dönemlerde ise cılız-yüzeysel şekillerde dillendirdiği bu tür konularla ilgili olarak; TMDH, tüm sorumluluğu üstüne alacak şekilde uzun yıllardır Türk mutfağına zarar verenleri bugünlere kadar deşifre veya ifşa etmekten hiçbir şart altında hiçbir zaman çekinmemiştir.

Veyis Durdu beye tavsiyemiz yıllardır kişisel çıkarları örtüştüğü için haklarında konuşmadığı ve sustuğu çevreler hakkında tamamen kamuoyunu açık-detaylı şekilde bilgilendirmesi yönündedir. Eğer bunu yapamıyorlar ise, o zaman kendilerine bir diğer tavsiyemiz hamaset yaptığı konularda gereksizce toplumda muammalar oluşturacak şekilde açıklamalar yapıp sonra yıllarca sessiz kalıp belli uzun aralıklarla yetersiz, cılız ve yüzeysel açıklamalar yapmaması yönündedir.

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

SÖZCÜLÜĞÜ

sözcü.jpeg

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK BAĞLANTILAR VE BİLGİLER

6 ŞUBAT 2021- VEYİS DURDU

8 ŞUBAT 2021- TÜRK MUTFAĞINDA ASLOLAN LİYAKATTİR

26 HAZİRAN 2021- PİYASADAN ADAM SİLME ŞEBEKESİ İLE İLGİLİ GENEL BİR “CEVAPLAR ARANIYOR” ÇAĞRISI

Veyis Durdu Beye Ait Olan 5 Şubat 2021 Tarihli İfadeler

“Polemiklerden uzak durmaya özen gösteriyor doğru işleri yapanlara doğruları konuşanlara teşekkür ediyorum. Bir çok ortamda dile getirdim. İnsanlar bunu dile getirmekten sakınıyorlar.Türk mutfak dünyasında maalesef özel bir TEKELLEŞME VAR. Son 20 yıldır sahne aynı , aktörler aynı , roller aynı maalesef Türk Mutfağının durumu ve konuşulanlar aynı. ( gazete küpürleri arşivlerle ) Çok zeki ve eğitimli olmaya gerek yok.Sahnenin, aktörlerin ve rollerin değişmesi gerektiği aşikar.Daha analitik bir bakış açısı ve pro aktif bir tarz gerekmekte. Mesleki ve konu itibarıyla entellektüel sermayesi güçlü bu davaya değerlerine sarsılmaz bir inançla bağlı vizyonerlerin ve inovasyon zamanı çoktan gelmişti geçiyor.Saygılarımla” VEYİS DURDU-5 Şubat 2021-Facebook

İlk Kez Bunu ve Çalışmalarını Konuştuğunu İfade Eden Aynı Kişinin 24 Ağustos 2021 Tarihli İfadeleri

 

“Mutfak sanatlarındaki* (Gastronomideki*) Tekelleşmeye Son!!!

İnsan Mütevazi Olduğu Kadar Büyür.

Düsturumuz bu bizim...

Uzun yıllardır “devletin hiçbir desteğini almadan” yurtdışında Kadim Anadolu mutfağının tarih ve kültürünü tüm dünya tanıtmak, anlatmak ve “Mutfak sanatlarının* (gastronominin*) kültürleri birleştiren bir köprü olması“ için yapmış olduğum bir çok çalışma ve özveri olmasına rağmen İLK KEZ bunu ve bu çalışmalarım hakkında konuşuyorum.

Kesinlikle bir beklentimiz yok...

Lakin “Devletin bir çok imkanını kullananlar mı yoksa bizler mi büyük hizmet veriyoruz?” Bunun takdiri size aittir...

VAR OLAN GÜÇLÜ MUTFAK TARİH VE KÜLTÜRÜNÜ EVRENSEL BOYUTA TAŞIYABİLMEK İÇİN TÜRKİYE MUTFAK SANATLARINDAKİ* (GASTRONOMİSİNDEKİ*)TEKELLEŞMEYE VE MİCRO KARTELLERE SON VERİLMELİ.

Çünkü Türkiye ve Kadim Anadolu Mutfağının KÜLTÜRLERİ BİRLEŞTİREN EVRESEL BİR KÖPRÜ OLMASI VE KATMA DEĞERLER YARATMASI BUNA BAĞLI.

Saygılarımla...” -Veyis Durdu (ARŞİV KAYIT TARİHİ 24 AĞUSTOS 2021-Facebook)

Veyis Durdu Tarafından Açıklanması Beklenen ve 6 Şubat 2021 Tarihli Çağrımızda Yer Alan Konular

(Sayın Veyis Durdu yazdığınız yorum ve açıklamanız aşağıdaki konularda soru işaretleri bırakmıştır ve bizler bu konularda kamuoyu nezdinde (HALEN*25 Ağustos 2021 itibariyle) bir açıklama beklemekteyiz.

1-Birçok kişi gibi yıllardır sadece imalar üzerinden bazı açıklamalar yapmak yerine neden bu kişileri açıklamadınız ve Türk mutfağına verilen zarara sessiz kaldınız?

2-Kendi aranızda bu kişilerin sizin de bildiğiniz özel tekelleşmelerini konuşmak yerine neden Türk mutfağına ve geleceğimiz olan insanlarımıza zarar veren, hatta onları kendi deyimleriyle piyasadan silenlerin yanında zaman zamanda olsa sizde yer aldınız? 

3-Sizin de ifade ettiğiniz gibi neden insanların dile getirmekten zorlandığı konuları siz birçok ortamda dile getirirken bunların sorumlularını da açık şekilde isimleriyle beraber ifade etmekten çekindiniz veya sizi bu çekinceye iten sebepler nelerdi?

4-Belirttiğiniz konularda neden açık olarak tavrınızı belirtmediniz ve ilgili kişileri onaylamadığınızı insanlarımızla, aşçılık camiamız ile gerektiği şekilde paylaşmadınız?

5-Sözünü ettiğiniz gerçek kişilerin veya tüzel kişilerin Türk mutfağımıza verdikleri zararları görmenize, bilmenize rağmen bu konulardaki zararı önleyebilmek adına milli mutfağımız ve geleceğimiz için ne gibi bir çaba ya da çalışma içerisine girdiniz? 

6-Bahsini ettiğiniz zararları Türk mutfağına ve gelecek nesillerimize verenlerle ilgili çalışmalar yapmanız durumunda toplum önünde çekindiğiniz konu polemik oluşturuyor algısı mıydı? Veya hangi olası önyargılı algılardan çekindiniz?

7-Yoksa sizler polemik değil ancak gerçek anlamda delillere dayanan münazaraya dayalı akademik çalışmalar oluşturdunuz da Türk mutfağının, camianın yani dolayısı ile bizlerin bundan haberi olmadı mı?) -TMDH ARŞİV BİRİMİ

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek