WORLD TURKİSH CUİSİNE ACADEMY - Türk Mutfağı Hareketi

WORLD TURKİSH CUİSİNE ACADEMY

WORLD TURKİSH CUİSİNE ACADEMY

World Turkish Cuisine And Chefs Academy

Dünya Türk mutfağı akademisi, Dünya şefler ve Türk mutfağı akademisi bu gün resmen liderimiz sayın Tolgahan Gülyiyen tarafından ilan edilmiştir. İngilizce kısaltması WTCA olan Dünya Türk mutfağı ve şefler akademisinin resmi kuruluş tarihi 26 Ağustos 2010’dur. Kurulduğu tarihinden tam olarak yaklaşık 10 yıl sonra Türk mutfağının zafer bayramında yani bu gün 30 Ağustos 2020’de planlandığı gibi ilan edilerek varlığı duyurulmuştur.

Akademimizin işleyişi hakkında bazı bilgiler sitemiz içerisinde WTCA başlığı altında yer almaktadır.

Akademimiz kendisine özgü köklü değerlerimize göre oluşturulmuş kadim kurallara sahiptir.

Akademisyenlerimiz ve üyelerimiz arasındaki derecelendirmelerimiz, nişanelerimiz ve sahip olunan unvanlar tamamen Türkçe olarak kültürümüzdeki hemen hemen her meslekte bulunan kadim usta çırak ilişkisine göre akademik anlamda kurgulanarak uygulanmıştır.

Bununla beraber Türkçe olan bu unvanların İngilizce akademik karşılıkları da uluslararası alanda tüm dünya insanlarının anlayabileceği şekilde akademimiz tarafından oluşturulmuştur.

Liderimiz ve kurucumuz sayın Tolgahan Gülyiyen aynı zamanda Dünya Türk mutfağı akademisinin de kurucu lideri ve akademinin başıdır. Bu yüzden sayın Tolgahan Gülyiyen yabancı dilde Chief Chancellor unvanı ile bunun Türkçeye yerleşen akademik anlamda karşılığı olan şansölye unvanını kullanarak akademimizi dünyada temsil etmektedir.  

Şansölyenin akademik ve eğitim alanında anlamı: Şansölye eğitimsel manada bir akademik yönetim türüdür. Şansölye kolej, üniversite veya akademinin lideridir. Üniversitenin yöneticisi veya tören başkanı ya da bir üniversite sistemi içindeki bir yerleşke yöneticisidir. Birçok ülkede rektör yöneticisi anlamını taşımaktadır.

Dünya Türk mutfağı ve şefler Akademisinin lideri olan sayın şansölyemiz Tolgahan Gülyiyen bu unvanını sadece kendileri yabancı dilde yapılan akademik yazışmalarda, çalışmalarda veya ortamlarda akademimizi dünyada temsilen kullanmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak gerek görülen durumlarda gerekli yerlerde akademimiz açısından en uygun unvanlar kullanılmaktadır. 

Bunun dışında sayın Tolgahan Gülyiyen'in yüksek önem verdiği husus Türkçe olan tüm çalışmalarda Türkçe terimlerin kullanılmasıdır. Bu yüzden kendileri Türkçe olarak yapılan akademik çalışmalarımızda kendisiyle ilgili olarak şansölye unvanının Türkçemizdeki karşılığı olan unvanların tercih edilerek kullanılmasına yüksek özen gösterilmesini istemektedir.

 

Son olarak uzun zaman önceden tescillenen website adresimiz www.worldturkishcuisine.com olarak belirlenmiştir. Bazı güncellemelerin ardından en kısa zamanda ingilizce olarak yayınlanacaktır.

Tüm Dünya Kamuoyuna saygıyla duyurulur

TMDH Sözcülüğü

Untitled_design.png

 

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo